Lauren Kate „Upadli”

Lauren Kate „Upadli”


Autor: Dorota Jundziłł
„Aniele Boży, Stróżu mój…” – to pierwsza modlitwa, której uczą się malutkie dzieci. Wypowiadając jej słowa, spoglądają najczęściej na obrazek, na którym skrzydlata postać otacza opieką biegające dziatki. Czy tak naprawdę wyglądają anioły? Czy w ogóle istnieją? Czy prawdą jest, że każdy z nas ma niewidocznego towarzysza, swojego anioła stróża?

Zwykle my, szaraczki, wyobrażamy sobie nieziemsko piękne postacie ze skrzydłami i mówimy: anioł. Podobno jednak anioły to byty duchowe, nie cielesne. Skoro tak, to skąd twórcy filmowi i pisarze biorą przekonanie, że anioły mogą kochać, pożądać i odczuwać wszelkie ludzkie emocje? Człowiek zawsze pragnie tego, czego mieć nie może, a miłość, chociaż potrafi obdarować nas chwilami szczęścia, często przynosi także godziny cierpienia… Nasze życie to nieustanna gonitwa za nieuchwytnymi marzeniami, recepta na szczęście to nieraz niewyjaśniona do śmierci tajemnica, nieosiągalny skarb... Czy dlatego romans z aniołem ma w sobie tyle mistycyzmu? Czym się różni od zwykłej miłości między dwojgiem ludzi? Czy oznacza jedyną w swoim rodzaju odmianę miłości, piękne, cudowne, nieskażone ludzkimi słabościami uczucie?

Jeśli przyjąć, że zwykła nastolatka spędza długie godziny na wizytach u psychiatrów i uczy się w szkołach o zaostrzonym rygorze, to Luce można uznać za zwykłą nastolatkę. Ale nawet przy tak pojętych kanonach „normalności” jest coś, co wyróżnia tę dziewczynę w tłumie rówieśników. Nie jest to wygląd ani sposób ubierania się. Luce skrywa tajemnicę, która dla niej samej jest niewyjaśnionym zjawiskiem, a na dodatek stanowi źródło wszystkich jej kłopotów. Od dziecka rodzice wpajają nam, że w każdym momencie życia kroczy obok nas anioł stróż, którego zadaniem jest wspierać nas i chronić od złego. Luce ma wielu towarzyszy i to wcale nie są przyjemne persony. Czarne cienie, sprawiające ból swoim dotykiem, zabierające oddech swą obecnością, kontrolują życie Luce, wprowadzając w nie chaos i śmierć.

Główna bohaterka nie wie, co jest przyczyną pojawiania się tych nieproszonych gości w najmniej odpowiednich momentach jej życia. Nie uświadamia sobie, że oprócz towarzyszących jej cieni, wśród ludzi wyróżnia ją coś jeszcze. Została wybranką serca szczególnej istoty, lecz miłość ta jest z góry skazana na wieczne niespełnienie. Luce nie zdaje sobie także sprawy, że romans z aniołem trwa od stuleci i toczy się w scenerii starożytnej wojny, w której, jak dotąd, nie było ani zwycięzców, ani przegranych. Czy zatem to piękne uczucie ma szansę na przetrwanie? Czy zwykła śmiertelniczka potrafi uwierzyć w swój niezwykły los? Czy znajdzie w sobie tyle siły, by walczyć o szczęście z siłami ciemności?

Dlaczego miłość łącząca anioła i człowieka ma dla nas nieodparty urok i przyciąga jak magnes? Przecież każda miłość jest piękna. Lecz choć każda oczarowuje, mistycyzm uczucia między aniołem a człowiekiem sprawia, że czujemy, jakbyśmy uczestniczyli w czymś nieziemskim, niedostępnym dla zwykłych śmiertelników. Czy „Upadli” są w stanie wzbudzić w nas takie odczucia? Śmiem zaryzykować stwierdzenie, że tak. Lektura tej książki na pewno nas nie rozczaruje. Historia Luce – od samego początku wprowadzająca napięcie – nie zmienia charakteru aż do ostatnich kart książki. Krok po kroku, obserwujemy rodzące się, po raz kolejny zresztą, uczucie pomiędzy główną bohaterką i tym, któremu jest przeznaczona. Oczywiście, jak to w życiu bywa – nic tu nie jest proste. Anioły nie mają taryfy ulgowej – także muszą odczuć, że miłość to nie tylko upojne chwile, lecz również ból i cierpienie. My zaś mamy szansę się przekonać, że wciągająca lektura ma wiele wspólnego z miłością – duchową przyjemność zakłócają przyziemne potrzeby – przecież trzeba jeść i spać, a każde rozstanie z książką owocuje wielką tęsknotą za ponownym wzięciem jej do ręki. Połączenie romansu z klimatem thrillera jest pikantną mieszanką, która nie pozwala na powrót do normalnego życia, dopóki nie dokończymy lektury.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Upadliupadli_qfant

Tytuł:Lauren Kate

Data wydania:19.05.2010

Wydawnictwo:MAG

Tytuł oryginału: Fallen

Przekład: Anna Studniarek

ISBN: 978-83-7480-168-3

Liczba stron: 480

Format: 135 mm x 205 mm

Oprawa: miękka

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: