L.J. Smith „Pamiętniki wampirów. Księga 2 – Mrok, powrót o zmierzchu, uwięzieni”

L.J. Smith "Pamiętniki wampirów. Księga 2 - Mrok, powrót o zmierzchu, uwięzieni"


Zło powraca do Fell’s Church. Po śmierci Eleny i odejściu Stefano, ich przyjaciele mają nadzieję, że będą wieść normalne życie. Jednak tragedie, których byli świadkami, pozostawiły swoje piętno na społeczności miasteczka i okazały się być dopiero początkiem kłopotów. Umarli nie chcą już pozostawać w grobach, a linie mocy, przebiegające pod starym cmentarzem, ściągają potwory i odmieńców z całej Ameryki… i nie tylko.

„Mrok, powrót o zmierzchu, uwięzieni” to druga księga „Pamiętników wampirów”, napisanych przez L.J. Smith. Książki tej autorki w amerykańskim zestawieniu bestsellerów zajmują drugie miejsce, zaraz po „Zmierzchu” Stephenie Meyer. W przeciwieństwie jednak do Belli, bohaterowie „Pamiętników…” zmagają się nie tylko ze złymi wampirami, ale także innymi magicznymi stworzeniami: wilkołakami, japońskimi demonami kitsune i kontrolującymi swojego gospodarza pasożytniczymi malakami. Oprócz emocjonujących walk z tymiż, czytelnika czeka parę innych niespodzianek, a więc romanse (w końcu bohaterowie są w wieku idealnym do burzliwych miłości), wizyty w zaczarowanych lokacjach i powrót niektórych postaci, które do tej pory uznawano za zmarłe czy zaginione. Nie każdy odbiorca powyżej 13 roku życia uzna to za wystarczające zaproszenie do zabawy, lecz na więcej, niestety, nie można liczyć.

Postacie, zarówno pierwszoplanowe jak i te pojawiające się z rzadka, są w większości nieznośnie płaskie. Główne bohaterki są piękne, inteligentne, nieco wredne, lecz ponętne, a ponadto, część z nich ma moce nadprzyrodzone. Nawet osoby, które do tej pory wnosiły powiew świeżości, ulegają przemianie na gorsze: ich zachowania stają się zupełnie niespójne z wizerunkiem przedstawionym w pierwszej księdze. Wielbicielom twórczości internetowej może być znany zwrot: „Mary Sue” – tym mianem określa się właśnie płaskie i  idealne, główne bohaterki. O ile jednak zazwyczaj „Mary Sue” jest jedna na książkę, o tyle tutaj na każdej stronie przybiera inne imię i postać. Gdyby zaś ogólna idealizacja nie wystarczyła, żeby wzbudzić podziw czytelnika, bohaterowie będący do tej pory „jedynie” wampirami zaczynają przechodzić transformacje w kolejne formy życia pozagrobowego, jakimi są choćby… anioły. Całkiem zaś udane w pierwszym tomie opisy przeżyć bohaterów zostają ograniczone do minimum, jakby w obawie, że czytelnik się nimi znudzi.

Oprócz irytujących bohaterów, odbiorcę może zniechęcić narracja. Prowadzona jest w afektowany sposób, z wieloma opisami miłosnych uniesień i równie licznymi, choć o wiele bardziej zabawnymi, potknięciami (moim faworytem jest: „ryk prehistorycznych drapieżników: tygrysa szablozębnego i  mamuta”).

W części zatytułowanej „Uwięzieni” sytuacja jeszcze (tak, tak, to możliwe!) się pogarsza – im dalej w las, tym gorzej, chciałoby się rzec. W narrację wdziera się prawdziwy chaos. Nie wiemy już, kto kogo bije/gryzie/morduje i dlaczego. Dotychczasowi wrogowie zostają uznani za przyjaciół, po czym, bez wyraźnych powodów, znów zdradzają. Ktoś gubi się, odnajduje i znowu znika w ciemnym lesie, żeby można go było szukać. Trzeba nie lada zdecydowania (czy też wręcz desperacji), żeby przebrnąć przez trzecią część książki.

Jednak trudy bohaterów zostają wynagrodzone. Źli Ludzie odchodzą z utartym nosem i podbitym okiem (żeby uknuć kolejny niecny plan). Paskudne Potwory giną (zapowiadając jednak powrót). Można świętować. Czytelnik zapewne czuje ulgę równie wielką, jak bohaterowie: w końcu nie tylko ich straszna przygoda zakończyła się szczęśliwie. Jednak radość nie trwa długo; nie wszystkie zagadki zostały rozwiązane i na naszych ulubieńców wciąż czyhają liczne niebezpieczeństwa. Zakończenie sugeruje nadejście kolejnej części „Pamiętników wampirów”. Czy w istocie tak się stanie?

Przyznam, że trochę się boję. Ponad pięćsetstronicowa powieść o nastoletnich wampirach  - to trochę za dużo, nawet jeśli pragnie się niewymagającej myślenia rozrywki. Wielkość książki w połączeniu z niedociągnięciami warsztatowymi tworzy z niej całkiem niezłą broń na wrogów. Może bohaterka „Mroku…” powinna następnym razem użyć do walki z potworami własnego pamiętnika? Czas pokaże. Bowiem jeśli nawet  znajdą się ludzie podchodzący do książek L.J. Smith  sceptycznie, entuzjazm tysięcy nastolatek, spragnionych wampirzych przystojniaków, wciąż nie maleje. Biedni krwiopijcy! Naprawdę mają pecha.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:L.J. Smithpamietniki_qampirow_ksiega_2_qfant

Tytuł:Pamiętniki wampirów. Księga 2 - Mrok, powrót o zmierzchu, uwięzieni

Data wydania:luty 2010

Wydawnictwo:Amber

Pozostałe dane:Liczba stron: 576

Format: 130x205 mm

Oprawa: miękka

ISBN-13: 9788324135929

Wydanie: I

Cena z okładki: 34,80 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: