L.J. Smith, „Pamiętniki wampirów. Księga 1. – Przebudzenie. Walka. Szał”

L.J. Smith, "Pamiętniki wampirów. Księga 1. - Przebudzenie. Walka. Szał"


Autor: Anna Perzyńska

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Pamiętniki wampirów zakwalifikowałabym jako typowe, momentami słabe czytadło dla dorastających dziewcząt. Coś pomiędzy telenowelą latynoamerykańską (co sugeruje opis z tyłu książki) a Harrym Potterem (czyli historią dla nastolatków o nastolatkach, szkole i fantastyce wdzierającej się w rzeczywistość – tylko tu część bohaterów to wampiry).

Ten wampiryzm, zwłaszcza w tytule, trochę odstrasza, ponieważ rynek zalany jest publikacjami na ten temat. Nic na to nie poradzimy. Wielu ludzi dopatruje się wPamiętnikach… drugiego Zmierzchu, a wręcz oskarża L.J. Smith o naśladownictwo. Tym wszystkim milusińskim pragnę uświadomić, żePamiętniki wampirów zostały wydane po raz pierwszy w 1991 roku, a Zmierzch w 2005 – wniosek chyba każdy wyciągnie sam.

Nie o tym jednak miałam mówić. FabułaPamiętników nie zachwyca i jakoś nie porywa. Na podstawie sztampowego i obciachowego opisu zamieszczonego na okładce można sobie dopowiedzieć całą historię – nie trzeba nawet otwierać książki. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się zajrzeć do środka, nie będzie zawiedziony – okaże się bowiem, że miał rację i prawie wszystko, co zdołał wymyślić, okazało się prawdą. Prawie, bo jest coś, co zaskakuje, ale o tym później. Jeśli chodzi o bohaterów, cóż… Jedyna ciekawa postać w powieści to Damon. Jak dowiadujemy się z okładki, jest to chłopak opętany żądzą zemsty. Zdarzają mu się jednak chwile słabości i czasem pokaże, że zostało w nim coś z człowieka. Elena i Stefano powielają literacki schemat i niczym specjalnym się nie wyróżniają.  Książkę ratuje w sumie tylko jedno – jak przystało na czytadło, łatwo się ją czyta. Miejscami autorka przynudza (niektóre przemyślenia Eleny i jej zapiski w tytułowym pamiętniku są wręcz załamujące), ale całość czyta się lekko, a nawet – jeśli się akurat nie myśli – przyjemnie.

Jest tylko jedna rzecz, która mnie naprawdę zaciekawiła w tej książce. Zakończenie. Rozwiązanie, którego nie wzięłam pod uwagę – ponieważ zdecydowanie nie współgrało z wymową i poziomem całości. Zaskoczyło mnie, rzecz jasna, pozytywnie, ale – nic wszak nie może być zbyt piękne – wszystko stało się jasne, kiedy tylko dowiedziałam się, że po „przebudzeniu, walce i szale” jest jeszcze „mrok” (i nie tylko)  – czyli Pamiętniki wampirów Księga 2. Mrok. Powrót o zmierzchu. Uwięzieni. Moja teoria o genialnym, wysublimowanym pomyśle autorki legła w gruzach. Trudno.

Wszystkich, którzy mają ochotę zapoznać się z ciemną stroną życia w mroku (picie krwi, kołki i takie tam niedogodności) zapraszam do lektury – tylko radzę pamiętać, że to  tylko czytadło.

Autor:L.J. Smithpamietniki_wampirow_qfant

Tytuł:Pamiętniki wampirów. Księga 1. Przebudzenie. Walka. Szał

Data wydania:2010

Wydawnictwo:Amber

Pozostałe dane:Ilość stron: 509

Oprawa: miękka

Wymiar: 130x205 mm

ISBN: 978-83-241-3569-1

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: