Krzysztof Beśka „Dolina popiołów”

Krzysztof Beśka „Dolina popiołów”


Recenzował: Damian Drabik

„Dolina popiołów” stanowi trzeci tom cyklu Krzysztofa Beśki o przygodach żyjącego w XIX wieku detektywa Stanisława Berga. Po upadku Powstania Styczniowego uczestnikom tego narodowego zrywu odebrano dwory, które następnie przekazano we własność rosyjskim urzędnikom. Trzydzieści lat po tych wydarzeniach budynki padają ofiarą podpalacza. Nikt nie wie, czy jest to przypadkowe działanie czy celowa zemsta na oprawcach. A może jest to zapowiedź kolejnego narodowego zrywu? Do zbadania tej sprawy z Rosji wezwany zostaje wysoki rangą funkcjonariusz Ochrany. Przypadkowo w sprawę zostaje wmieszany także prywatny detektyw Stach Berg.

Krzysztof Beśka w najnowszej powieści przedstawia czytelnikowi wielokulturowe społeczeństwo, które wspólnie egzystuje na terenach guberni Piotrkowskiej. Autor świetnie oddaje charakter tej społeczności, co jest ogromną zaletą powieści, nie tylko nadając jej barw, ale również pomagając autorowi wprowadzić niemałe zamieszanie w związku z motywem podpaleń. Każda postać, która pojawia się na kartach książki, ma coś do powiedzenia oraz jakieś zadanie do wykonania. Autor nie stosuje tu żadnych zapychaczy, w powieści dominują dialogi, a opisy stanowią wyjątek. Wszystko, czego doświadczamy, jest pisane na marginesie przy okazji jakiegoś zdarzenia. Taki eksperyment stanowi naprawdę fajne zagranie, gdyż czytelnik nie musi się przedzierać niekiedy przez kilka stron opisów, a i tak wie wszystko i ma spore wyobrażenie o tym, co autor chce mu pokazać.

Ogromną zaletą „Doliny popiołów” jest także czas i miejsce akcji. Jest to okres bardzo dramatyczny, szczególnie dla Polaków. Koniec XIX wieku, kiedy to naród leczy swoje rany po przegranym powstaniu, staje się idealnym tłem dla wydarzeń ukazanych w powieści. Społeczeństwo jest podzielone narodowościowo, ale także pod względem poglądów co do przyszłości narodu polskiego. W takich czasach nie trudno o zamieszki, szczególnie, że miasta się rozwijają. Jedni zdobywają majątki, a inni tracą wszystko. Między wierszami można wyczytać, jak trudno było żyć w tamtych czasach, a relacje społeczne były bardzo skomplikowane. Wszystko to nadaje specyficznego kolorytu powieści Beśki, sprawiając, że czytelnik potrafi się w niej zwyczajnie zatracić.

Ciekawe jest także to, że autor nie skupia się jedynie na samej intrydze kryminalnej. Istotne są tu także elementy historyczne, polityczne, obyczajowe, a nawet mistyczne. Dzięki temu otrzymujemy solidnie skonstruowany thriller z dopracowaną, wielowątkową intrygą, której nie zamykają określone czasowe ramy. Nie tylko podzielone społeczeństwo wpływa tu na siebie, ale także wydarzenia z przeszłości, które warunkują teraźniejszość. I tak między innymi usłyszymy tutaj pytania o słuszność narodowego zrywu.

Mocną stroną są także główni bohaterowie, ci pierwszoplanowi i ci dalsi. To postaci z krwi i kości, wyprzedzający jednak swoją epokę, których łączą rożne więzy i zależności. Trzeba przyznać, że są realistyczni w swoim ludzkim działaniu. I tylko postać antagonisty odbiega trochę od tego schematu. Jednak trudno jednoznacznie ocenić, czy autor wprowadzając mistyczne elementy, postąpił źle czy dobrze. Myślę, że w całej tej powadze sytuacji, można dzięki temu odnieść wrażenie lekkiego rozluźnienia, pozwalając czytelnikowi, aby jego myśli pobiegły trochę w inną stronę.

„Dolina popiołów” to sprawnie napisany retro-kryminał, w którym wątki historyczne, dopracowani bohaterowie, wielowątkowa i misternie poprowadzona intryga, sprawiają, że powieść mocno przykuwa naszą uwagę. Oprócz tego można zaryzykować stwierdzenie, że autor oddaje hołd wszystkim dziewiętnastowiecznym pisarzom, dzięki którym mamy bardzo dokładny obraz z tamtej epoki, a który Beśka w sposób realistyczny ukazuje w swojej najnowszej powieści. Polecam.

Korekta: Katarzyna Tatomir

SERIA: Thriller dolina-popiolow-qfant
OPRAWA: broszura klejona ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7818-745-5
WYDANIE: 1 (2015)
LICZBA STRON: 440
FORMAT: 135x215

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: