Konrad T. Lewandowski, „Elektryczne perły”

Konrad T. Lewandowski, „Elektryczne perły”


Korekta: Lau.

Lata dwudzieste lata trzydzieste. Ech na samą myśl o tych czasach zaczynam popadać w błogostan. Ciekawi ludzie, silna Polska z świetlanymi perspektywami. Szkoda, że Hitler nam wszystko skomplikował? Ech…

Bohaterem „Elektrycznych pereł”, powieści kryminalnej dziejącej się w tym miłym mojemu sercu okresie, jest nadkomisarz Jerzy Drwęcki. To kolejna książka Konrada T. Lewandowskiego o tym detektywie. Jest on zupełnie inny, niż twardziele, samotnie toczący walkę z całym światem przestępczym i wypijający hektolitry alkoholu by ukoić swój ból, do których przyzwyczaili nas amerykańcy pisarze kryminalni. Drwęcki to normalny facet, który ma żonę i przyjaciół, toczy barwne życie towarzyskie i oczekuje na potomka. W pracy natomiast jest chłodnym profesjonalistą, upartym i logicznie myślącym. Jego postać jest wielkim plusem tej ksiązki i trudno go nie polubić.

Głównym wątkiem ksiązki jest śledztwo w sprawie zabójstwa pracownika doświadczalnej podstacji prostowników rtęciowych. Jego zwęglone ciało żarzy się jeszcze pod wysokim napięcie, a z kości wytopiły się perły. Drwęcki nie ma łatwego zadania, bo tajemnicze, wysoko postawione osoby starają się ukręcić łeb sprawie. Pomimo tego nie ustępuje. Przyjdzie mu nawet jechać do Poznania. Ale o tym już sami przeczytajcie.

Za oddanie klimatu tamtych czasów, pejzaże Warszawy i Poznania, a przynajmniej za oczarowanie nimi czytelnika, należą się Lewandowskiemu wielkie brawa. Wątek kryminalny jest świetny i na pewno się nim nie zawiedziecie, ale wspaniałym dodatkiem jest otoczka obyczajowa, którą smakowicie doprawiona jest powieść. Dowiadujemy się z niej, jak się bawili ludzie tamtych czasów, oraz o czym dyskutowali i jakie mieli problemy. Poznajemy bliżej takie postacie historyczne Tuwim, Żeleński, Słomiński, czy rodzina Przybyszewskich.

Książka mi się bardzo podobała. Kupiłem w całości świat wykreowany przez autora i na pewno pochłonę z przyjemnościa każdą opowieść o Drwęckim, jaką dostane w swoje dłonie, o ile będzie równie sprawnie napisana.

Autor:Konrad Lewandowskielektryczne_perly_qfant

Tytuł:Elektryczne perły

Data wydania:styczeń 2008

Wydawnictwo:Dolnośląskie

Pozostałe dane:Liczba stron: 320

Format: 125 x 195 mm

Oprawa: miękka

ISBN-13: 9788324585939

Wydanie: I

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: