Kazimierz Kyrcz Jr ,”Podwójna pętla”

Kazimierz Kyrcz Jr ,”Podwójna pętla”


Recenzja: Grzegorz Gajek

(Recenzja przedpremierowa)

 

     Kazimierz Kyrcz Jr to pisarz, którego fanom rodzimych historii z dreszczykiem chyba nie trzeba przedstawiać. Do tej pory ma na swoim koncie trzy powieści i pięć zbiorów opowiadań, a jego teksty co i rusz ukazują się w antologiach zbiorowych. Jednak jego najnowsze dzieło jest w pewien sposób szczególne. Właściwie można by powiedzieć, że to drugi debiut, bowiem po raz pierwszy przytrafiło mu się sygnować książkę wyłącznie własnym nazwiskiem. Wszystkie poprzednie były konglomeratami.

            Zresztą, „Podwójna pętla” nie tylko tym się wyróżnia. Kyrcz oddala się od dobrze mu znanych horrorowych klimatów, aby trochę poeksperymentować i poszukać dla siebie nowego języka.

            Powieść to z jednej strony thriller psychologiczny. Wraz z biegiem akcji wokół głównego bohatera, Mateusza, krakowskiego policjanta z wydziału do walki z przestępczością w cyberprzestrzeni, zaciska się pętla dziwnych wydarzeń i niewyjaśnionych morderstw. Autor daje tutaj wyraz swojej fascynacji psychopatią, tworząc duszną atmosferę postępującego szaleństwa i niepewności.

            Z drugiej strony „Podwójna pętla” to także historia obyczajowa, a może nawet odrobinkę miłosna. Ważny temat stanowi w niej szarzyzna codziennego życia policjantów, którą Kyrcz dobrze zna z autopsji, gdyż sam na co dzień wykonuje ten właśnie zawód. W ponurym świecie Mateusza jedyny jasny punkt stanowi Patrycja, dziewczyna, którą poznaje przez serwis randkowy i w której się ze wzajemnością zakochuje. Nie znaczy to bynajmniej, że ich życie topodwójna_petla_qfant sielanka rodem z harlequinów. Mają swoje lepsze i gorsze momenty. Związki są skomplikowane, zwłaszcza, jeśli jest się policjantem, który właśnie wdepnął w najgorsze bagno w życiu.

            Od technicznej strony tekst zasługuje na gorącą pochwałę. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie i w czasie teraźniejszym, co nadaje jej pewien ton natychmiastowości i pozytywnie rozumianej natarczywości. Ta swoista językowa intensywność nadaje historii bardziej osobisty i wciągający charakter. Obsesje i niepokoje głównego bohatera odczuwamy bardzo silnie, a przy tym, dzięki wprowadzeniu potoczności i elementów groteskowych, autorowi udaje się uniknąć zadęcia.

            Mówiąc krótko, „Podwójna pętla” zdaje się otwierać w karierze Kyrcza nowy, ciekawy rozdział. Szczerze polecam ją zarówno jego zatwardziałym fanom, jak i tym, którzy dotąd nie mieli z jego twórczością żadnej styczności. No i czekam, co będzie dalej.

 

            Premiera powieści jest zaplanowana na 17.06.2013 r.

 

Korekta: Aleksandra Żurek

 

ISBN: 978-83-934241-8-4

Format: 1200 x 1900mm

Wydawnictwo: Żywia

Data wydania: 17.06. 2013 r.

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: