Kazimierz Kyrcz Jr i Dawid Kain „Wojna świrów”

Kazimierz Kyrcz Jr i Dawid Kain „Wojna świrów”


Recenzjował: Grzegorz Gajek

Muszę przyznać, że dziwnie się czuję, recenzując powieść, w której sam występuję jako jedna z postaci tła. Mimo to mam nadzieję, że uda mi się zachować obiektywizm i przekonać was do jej przeczytania, gdyż jest to zdecydowanie jedna z dziwniejszych, a przez to i ciekawszych, rzeczy, jakie ostatnio ukazały się na polskim rynku wydawniczym.

„Wojna świrów”, najnowsza książka Kazimierza Kyrcza Jr. i Dawida Kaina – to absolutnie niepoprawna politycznie groteska na nasz rodzimy światek literacki, a jednocześnie hołd dla pulpowej literatury i horrorów klasy B oraz, przede wszystkim, pierwsza w Polsce pełnoprawna powieść bizarro. Literacki duet – znany z tytułów takich jak „Piknik w piekle” czy „Chory, chorszy, trup” – i tym razem nie zawodzi swoich czytelników, zapewniając im gigantyczną dawkę krwi, flaków i szalonego humoru.

Akcja powieści toczy się w ulubionym przez autorów Krakowie, który dzięki ich wyobraźni nabiera mrocznego i perwersyjnego charakteru. Fabuła przypomina coś rodem z marvelowskich komiksów, ale widzianego w krzywym zwierciadle. Oto bowiem gród Kraka zamieszkuje społeczność obdarzonych nadludzkimi mocami indywiduów zrodzonych z chorej wyobraźni literatów. Prowadzą oni w miarę beztroską egzystencję (nie licząc może okazjonalnych zawodów sercowych), dopóki nie zaczyna na nich polować tajemniczy morderca. Próby ustalenia tożsamości zbrodniarza prowadzą do wielu absurdalnych, histerycznie śmiesznych, a nieraz makabrycznych sytuacji.

Pomijając aspekty komiczne, Kyrcz i Kain w „Wojnie świrów” poruszają dwa szczególnie interesujące ich tematy.

Pierwszy z nich to temat psychopatii tudzież innych zaburzeń psychicznych. Na kartach powieści roi się od psychoz i rozmaitych fobii. Wśród bohaterów ciężko doszukać się kogokolwiek, kto nie byłby dotknięty takim czy innym schorzeniem.

Drugi temat wiąże się z czymś, co należałoby chyba nazwać „mocą sprawczą literatury”. W stworzonym przez autorów bizarro-świecie słowo pisane jest niemal wszechmocne: tworzy, niszczy, ciałem się staje.

Od strony technicznej powieści nie można nic zarzucić. Autorzy piszą ze swadą i polotem, językiem swojskim i mięsistym. Akcja ani na chwilę nie utyka w miejscu. Obłąkane obrazy przewijają się jak w kalejdoskopie. Z tego powodu lektura jest łatwa, szybka i przyjemna. „Wojnę świrów” można spokojnie polecić wszystkim tym, którzy chcieliby się wybrać do świata, w którym normalne rzeczy nie zdarzają się zbyt często.

 

Korekta: Katarzyna Tatomirwojna-swirow-ok

 

  • Autor: Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz Jr
  • Wydawnictwo: Studio Truso
  • Wydanie polskie: 6/2014
  • Oprawa: miękka
  • ISBN-13: 9788363966171
  • Wydanie: I
  • Cena z okładki: 24,90 zł
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: