Kate Atkinson „Zagadki przeszłości”

Kate Atkinson „Zagadki przeszłości”


Recenzował: Damian Drabik

 

„Zagadki przeszłości” to pierwszy tom cyklu o przygodach brytyjskiego prywatnego detektywa Jacksona Brodie. Bohater przeżywa obecnie trudny okres w swoim życiu, lecz nie zdaje sobie sprawy z tego, jak mocno się ono jeszcze skomplikuje za sprawą niewyjaśnionych historii z przeszłości. Niestety to, co zostało głęboko pogrzebane, czasami powinno takie pozostać; prawda przynosi ukojenie, w tym wypadku jednak będzie zapowiedzią bólu.

Fabuła książki Kate Atkinson skupia się na trzech historiach rozgrywających się w przeszłości, które zaczynają się ze sobą łączyć za sprawą głównego bohatera. Najpierw poznajemy losy wielodzietnej rodziny i wydarzenie z 1970 roku, kiedy Rosemary – najmłodsza z córek – znika bez śladu. Następnie akcja przenosi się do 1979 roku, gdzie poznajemy młode małżeństwo z dzieckiem. Michelle czuje się niedoceniana oraz wzgardzona przez męża, co prowadzi ją do załamania nerwowego i tragicznego finału. Trzecia historia rozgrywa się w 1994 roku. Bohaterem jest owdowiały prawnik, którego ukochaną córkę morduje nieznany sprawca. Zwieńczenie tych opowieści ma miejsce w 2004 roku, kiedy siostry zaginionej Rosemary zlecają Brodie’emu zadanie odkrycia, co dokładnie wydarzyło się tamtej nocy ponad trzydzieści lat wcześniej.

Autorka umiejętnie prowadzi sprawną narrację, lecz trzeba podkreślić, że fabuła rozgrywająca się na trzech płaszczyznach czasowych nie jest najmocniejszą stroną powieści. Momentami czytelnik niestety gubi się w nadmiarze faktów i braku chronologii. To, co zazwyczaj dodaje kryminałom smaczku, tym razem wprowadza pewien chaos. Z jednej strony Atkinson posiada ciekawy styl oraz wrodzony dar opowiadania historii, jednak za dużo jest tu niepotrzebnych szczegółów, które niestety mogą zrazić już na samym początku.

„Zagadki przeszłości” nie są typowym trzymającym w napięciu kryminałem. Autorka w swojej historii skupia się raczej na elemencie obyczajowym. Czytelnik poznaje przedstawione rodziny i wydarzenia związane z ich funkcjonowaniem, ukazane bardzo skrupulatnie i z dbałością o każdy szczegół codziennego życia. W to wszystko dopiero wplecione są wątki kryminalne i tajemnice nakręcające akcję.

Kate Atkinson w swoje powieści porusza bardzo ważne tematy związane z przemocą domową i na tle seksualnym, łącznie z pedofilią. W trakcie lektury czytelnik może odnieść wrażenie, jakby w Wielkiej Brytanii każda rodzina w mniejszym lub większym stopniu naznaczona była piętnem przemocy. Na zewnątrz są jednak pozory, gdyż nikt nie chce być wytykany palcem. Większość osób woli załatwiać swoje sprawy po cichu, tłamsząc je w sobie, czyniąc z nich temat tabu.

„Zagadki przeszłości”, pierwszy tom z cyklu przygód Jacksona Brodie, to ciekawa i wciągająca powieść, jednak nie do końca spełniająca warunki standardowego kryminału. To swojego rodzaju rozprawa na temat zła zakorzenionego w społeczeństwie. Niestety potraktowana dosyć powierzchownie. Atkinson nie zagłębia się w jego istotę, nie wykorzystuje socjologicznego podłoża, które sobie nakreśliła, aby poszukiwać przyczyn, nie stawia niewygodnych pytań. W zasadzie opowiada jedynie swoją historię, jakby to zło było już częścią ludzkiego życia i należało się z nim pogodzić.

 

Korekta: Grzegorz Hammer

  • Tytuł oryginału: CASE HISTORIES
  • Przekład: Paweł Laskowicz
  • Wydanie: drugie
  • Seria: czarna seria
  • Data wydania: Sierpień 2014
  • Ilość stron: 368
  • Format: 135 mm x 210 mm
  • ISBN: 978-83-7554-962-1
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: