Kate Atkinson „Przysługa”

Kate Atkinson „Przysługa”


Recenzował: Damian Drabik

„Przysługa”, autorstwa Kate Atkinson, stanowi drugi tom cyklu o przygodach brytyjskiego prywatnego detektywa – Jacksona Brodie. Bohater, przeszedłszy trudny okres w swoim życiu, wreszcie wszystko sobie poukładał. Sądzi, że najgorsze ma już za sobą. Niestety nie zdaje sobie sprawy jak bardzo mija się z prawdą i jak jego przyszłość skomplikuje się w momencie, gdy stanie się świadkiem bójki dwóch uczestników kolizji samochodowej. Pozornie przypadkowe zdarzenie doprowadzi go do intrygi, w której zasięgu znajduje się wiele osób, i która pociągnie za sobą liczne ofiary. Sam Brodie wplącze się w poważne tarapaty, zostanie bowiem oskarżony o morderstwo jednej z nich.

Fabuła powieści skupia się na wydarzeniach rozgrywających się w Edynburgu, gdzie odbywa się festiwal teatralny i gdzie tłumnie zjechali entuzjaści sztuki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie nagromadzenie wokół tej imprezy dziwnych przypadkowych zdarzeń. Wobec nich nawet sam Brodie nie potrafi przejść obojętnie. Ciekawym zagraniem Atkinson jest ukazywanie tych samych wydarzeń z perspektywy różnych osób. Dzięki temu możemy dobitnie przekonać się, że przysłowiowy punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Autorka przedstawia interesującą historię, która potrafiłaby mocno wciągnąć czytelnika, gdyby nie fakt, że całość prezentuje się bardzo chaotycznie. Narracja kuleje, Atkinson chwilami przeskakuje z jednego miejsca akcji w drugie, co w połączeniu z nadmiarem nagromadzonych szczegółów wprowadza spore zamieszanie. W niektórych fragmentach powieści naprawdę trudno się połapać; czytelnik bywa lekko zdezorientowany. Autorce brakuje nieco kunsztu, który pozwoliłby jej wyjść z tak rozplanowanej fabuły obronną ręką.

Zaletą są zaś wyraźnie nakreślone postacie. Atkinson każdemu bohaterowi poświęca wiele stron, dokładnie ukazując zarówno ich przeszłość, jak i wspólne zależności. Szczegółowe rysy psychologiczne dodają im naturalności i są niezłym dopełnieniem losów poszczególnych postaci. W rezultacie bohaterowie są wiarygodni, a ich motywacje przekonujące. Medal ma jednak dwie strony. Rozwinięcie postaci zostało poczynione kosztem trzymającej w napięciu akcji. Wątek kryminalny jest mocny i wyrazisty, jednak nie stanowi głównego elementu fabuły. Jeżeli zatem liczycie na wciągającą, kryminalną intrygę z mnóstwem zwrotów akcji, to będziecie zawiedzeni.

„Przysługa” niestety nie jest pozycją, obok której nie będziecie mogli przejść obojętnie. Książka obnaża pewne braki Kate Atkinson, która nie poradziła sobie z poszatkowaną narracją. Tej dość chaotycznie opowiedzianej historii bliżej ponadto do powieści obyczajowej, niż rasowego kryminału. Przede wszystkim brakuje w niej emocji, co było także znamienne dla pierwszej części, jednak tam autorka sięgała po pewne elementy, które podbijały stawkę i budowały napięcie. Mowa o wpleceniu w fabułę wątków przemocy domowej i pedofilii, które w sposób naturalny wywołują skrajne emocje. Tutaj tego zabrakło. „Przysługa” to dość przeciętna opowieść, pozbawiona pazura, lecz oparta w dużej mierze na wyrazistych bohaterach. Atkinson mogła wycisnąć z tej historii znacznie więcej.

Korekta: Ewa Wojdyńska

Tytuł oryginału: ONE GOOD TURNprzysługa(1)
Przekład: Aleksandra Wolnicka
Wydanie: pierwsze
Seria: czarna seria
Data wydania: Styczeń 2015
Ilość stron: 480
Format: 135 mm x 210 mm
ISBN: 978-83-7554-964-5

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: