Katarzyna Puzyńska „Trzydziesta pierwsza”

Katarzyna Puzyńska „Trzydziesta pierwsza”


Recenzował: Damian Drabik

„Trzydziesta pierwsza” to najnowsza powieść Katarzyny Puzyńskiej, popularnej autorki kryminałów. Historia rozgrywa się w okolicach miejscowości Lipowo, gdzie dochodzi do kilku brutalnych morderstw, a policjanci mają pełne ręce roboty. Jednak nikt nie spodziewa się kolejnych dramatycznych wydarzeń. Miejscowi od dłuższego czasu mają inne powody do zmartwień, bowiem z więzienia ma wyjść Tytus Weiss – człowiek, który kilkanaście lat wcześniej podpalił dom, zabijając cztery osoby. Nerwowa atmosfera udziela się każdemu, szczególnie dwóm policjantom, których ojcowie zginęli właśnie w tym pożarze. Nikt jednak nie podejrzewa, że dzień przed Wigilią ogień zapłonie ponownie, a demony przeszłości ożyją na nowo. Niestety, prawda, jaką wszyscy znali, stanie pod znakiem zapytania.

Trzeci tom przygód policjantów z Lipowa, podobnie jak poprzednie odsłony serii, prezentuje się rewelacyjnie. Puzyńska skupia się nie tylko na wątku kryminalnym, który oczywiście jest tu najważniejszy, ale również oferuje czytelnikom sprawnie poprowadzoną psychologiczną rozgrywkę, jakiej nie powstydziłby się żaden światowej klasy pisarz. Do tego wszystkiego dochodzi rozbudowane tło obyczajowe oraz umiejętnie połączone wątki z przeszłości i teraźniejszości. Zgrabnie poprowadzona narracja, prowadzona w dwóch sferach czasowych, to także atut. Słowem, każdy element prezentuje wysoki poziom, razem składając się na niezwykle satysfakcjonującą całość.

Najnowszej powieści Puzyńskiej można zarzucić tylko jedno – choć tak do końca trudno uznać to za coś negatywnego – autorkę zdecydowanie „poniosła” wyobraźnia. Sytuacje przedstawione w „Trzydziestej Pierwszej” wydają się być bardzo mało prawdopodobne, szczególnie gdy rozgrywają się na rodzimym, polskim gruncie. W trakcie lektury budzi to pewien dysonans. Nie zmienia zaś faktu, że opowieść prowadzona jest bezbłędnie i praktycznie do samego końca trzyma w napięciu.

Schemat powieści przypomina klasyczny kryminał. Można by rzec, że autorka w dużej mierze wzorowała się na powieściach Agathy Christie. Szczególnie widać to w momencie, gdy Puzyńska zgrabnie zrzuca podejrzenia na kolejnych bohaterów, prowadząc w ten sposób pewnego rodzaju grę z czytelnikiem. Trzeba przyznać, że autorce udaje się sprawnie wodzić go za nos, szczególnie, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż czytelnik jest w stanie to sobie wyobrazić. Cała historia została ukazana na tle wiejskiej społeczności i tutaj można mieć żal do Puzyńskiej, że jednak uległa popularnym ostatnio stereotypom i nakreśliła wizerunek zawistnego, pałającego żądzą zemsty Polaka.

Najnowsza powieść Katarzyny Puzyńskiej to kryminał z rodzaju tych, które absorbują uwagę czytelnika od pierwszej strony i trzymają w napięciu do samego końca. Intrygującą fabułę uzupełnia sprawna narracja, umiejętne przeplatanie wątków i plastyczny styl autorki. Podobać się może rozbudowana akcja związana ze śledztwem wymykającym się spod kontroli oraz mnóstwo wylewających się z kolejnych stron emocji, szczególnie tych negatywnych, które towarzyszą wydarzeniom. „Trzydziesta pierwsza” to pozycja obowiązkowa dla fanów kryminału i nie tylko. Myślę, że tą powieścią autorka może przekonać wielu niezdecydowanych czytelników zarówno do tego gatunku, jak i swojej twórczości.

Korekta: Urszula Pitura
Kategoria: Horror, sensacja, kryminałTrzydziesta.pierwsza
ISBN: 978-83-7961-161-4
Data wydania: 24.02.2015
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 560

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: