Karl Lagerfeld „Świat według Karla”

Karl Lagerfeld „Świat według Karla”


Recenzowała: Sylwia Zazulak

Mądre, zabawne i skłaniające do refleksji słowa znanych ludzi nie raz stają się inspiracją. Cytuje się naukowców, pisarzy czy filozofów, i muszę przyznać, że bardzo lubię czytać ich maksymy. Tym razem w moje ręce wpadł zbiór aforyzmów niezwykle popularnego oraz równie niezwykle ekscentrycznego projektanta mody. Karl Lagerfeld – projektujący dla Chanel (ale nie tylko), znany ze swoich srebrzystych włosów i ciemnych okularów, które ściąga, jak sam mówi, tylko w domowym zaciszu. Sam widok tego mężczyzny może wzbudzić skrajne emocje, za to niektóre z jego słów zawartych w tym zbiorze, potrafi rozbawić, trochę zirytować albo zmusić do przemyśleń.

Podział cytatów jest wygodny i logiczny – większość rozdziałów zaczyna się: „Karl o…”. Tym samym dowiedziałam się, co Karl myśli o życiu, modzie, Chanel, luksusie czy o samym sobie. Zabrakło mi jednak osobnej części, poświęconej kotce Lagerfelda, Choupette. Liczyłam, że dowiem się o niej czegoś więcej, ponieważ jest niemalże celebrytką w wielkim świecie mody, ale niestety w całym zbiorze napotkałam tylko dwa cytaty na jej temat.

Pojęcie Karla Lagerfelda o modzie wydaje się dość oryginalne, patrząc z perspektywy tworzenia jego własnej marki, natomiast jeżeli mamy na myśli dom mody Chanel, to miałam wrażenie, że ten staruszek chyba nie wie, co gada. Wszystko na szczęście wyjaśniło się w rozdziale poświęconemu Chanel – nie tylko marce, ale także samej Coco. Jego pojęcie stylu, kroju, mody i trendów, chociaż wydaje się ekscentryczne jak sam Karl, jest jednocześnie zdrowe i logiczne. Lagerfeld w moich oczach okazał się niezwykle inteligentnym mężczyzną, wartym tego, aby trzymać w garści świat mody.

Zdecydowanie urzekło mnie pojęcia Karla o samym sobie. Jego liczne cytaty sugerujące, że nie jest takim, jakim się wydaje, każą czytelnikowi myśleć nad tym, ile widzimy prawdziwego człowieka w człowieku. „Jestem aktorem jednej roli – gram siebie” kłóci się z „Moja osobowość medialna to marionetka. A ja pociągam za sznurki. Najważniejsze to nie splątać sznurków”, chociaż przy tak tajemniczej osobowości ciężko stwierdzić, co jest prawdą, a co fałszem w jego zachowaniu.

Ten zbiór cytatów w fantastycznym wydaniu to coś dla tych, których nie tylko interesują bieżące trendy z wybiegów, lecz również osobistości świata mody. Ta książka będzie ozdobą na półce, ponieważ klasyczna, piękna okładka posiada urok samego Karla, natomiast klasycznie przyozdobione wnętrze reprezentuje jego umysł. Śmiem twierdzić, iż to skromny deputat poznania samego projektanta, którego uścisk dłoni przyprawiłby mnie o spazmy radości.

Korekta: Katarzyna Tatomirswiat-karla0qfant

Tytuł oryginalny: The World According to Karl
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Ilość stron: 176
ISBN: 978-83-7818-647-2

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: