Karen Karbo,”Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą.”

Karen Karbo,"Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą."


Recenzowała: Sylwia Zazulak

Najprawdopodobniej Coco Chanel jest tak znana jak Beatlesi, a jeśli wierzyć Lenonowi, to czwórka chłopaków z Liverpoolu jest nawet bardziej znana niż sam Jezus. Ta Francuzka nie tylko zrewolucjonizowała świat mody i uwolniła kobiety z gorsetów. Ona zmieniła ich mentalność. Dzięki Coco swoboda zaczęła być powszechna, a elegancję i klasę przestano utożsamiać z niewygodnymi sukniami, kapeluszami i luksusem. Chanel poświęcano, poświęca się i zapewne będzie poświęcać wiele książek, publikacji i filmów. Jej styl po dziś dzień inspiruje pisarzy. Jedną z nich jest Karen Karbo, autorka książki „Księga stylu Coco Chanel. Jak stać się elegancką kobietą z klasą”, w której z pozoru wtajemnicza kobiety w sposób na osiągnięcie statusu eleganckiej, niczym Coco.

Użyłam zwrotu „z pozoru” nie przypadkiem. Sięgając po ten tytuł pragnęłam dowiedzieć się, co nieco nie o samej Chanel, ale jej stylu, schematu dobierania strojów, ciekawostek z życia określających jej maniery i prezentujących klasę. Tymczasem przeczytałam średniej długości biografię, skupiającą się na wpływie kochanków na Dom Mody Chanel oraz na początkach kariery projektantki i relację z poszukiwań żakietu Chanel-Chanel przez autorkę, Karbo. Na końcu każdego rozdziału znajdują się pewne podsumowania, uogólniające i uwspółcześniające niektóre zachowania Coco, jednak ich banalność oraz oczywistość w niczym mi nie pomogły. Dużo więcej wyciągnęłam z czytania o życiu sławnej projektantki, gdzie autorka wplatała ciekawostki na temat rozwoju marki oraz anegdotki. Nie zmienia to jednak faktu, iż dalej nie wiem, jak tak naprawdę być elegancką kobietą z klasą, chociaż dotarło do mnie, że ponoć wyjście z domu bez perfum to hańba, a przejście przez całe życie w spódniczce mini jest niewykonalne.

Irytowało mnie ciągłe narzekanie autorki na temat jej spraw prywatnych, skupiających się wokół poszukiwań żakietu Chanel (zaprojektowanego przez Coco, a nie Karla). Miało to być miłą, sympatyczną, zacieśniającą wieź autor-czytelnik odskocznią, lecz okazało się zbędną, denerwującą dygresją. Nie interesowało mnie, że Karen Karbo nie stać na używany żakiet od Chanel i będzie musiała skorzystać z oszczędności.

 „Księga stylu Coco Chanel” to tak naprawdę nic innego, jak kolejna biografia sławnej projektantki. Być może została streszczona, pozbawiona zbędnych fragmentów i przeszyta historią z życia autorki, ale to wciąż biografia. Opisana historia skupiająca się na wątku modniarskim i relacjonująca, jak poszczególne wydarzenia spoza sfery modowej wpłynęły na rozwój interesu, nadaje się dla laików. Prawdziwy pasjonat postaci i marki Chanel nie znajdzie tutaj nic nowego, a jedynie zamknie książkę równie rozczarowany jak ja.

Karbo_Ksiega stylu_m

  • Tytuł oryginalny: The Gospel According to Coco Chanel
  • Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
  • Data wydania: 30 czerwca 2014
  • ISBN: 978-83-08-05380-5

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: