Karen Harper, „Sekretna miłość Szekspira”

Karen Harper, "Sekretna miłość Szekspira"


Autor: Anna Perzyńska

„…Miłość to nie miłość, jeśli
Zmienny świat naśladując sama się odmieni
Lub zgodzi się nie istnieć, gdy ją ktoś przekreśli”.
William Szekspir

Karen Harper serwuje nam wzruszającą opowieść o prawdziwej miłości i skrywanym małżeństwie wielkiego dramatopisarza. Wbrew wszelkim przeciwnościom, związek Szekspira z Anną Whateley, zawarty tuż przed oficjalnymi zaślubinami z ciężarną Anne Hathaway, choć potajemny, przyczynił się do powstania wielu utworów Williama. Autorka wcieliła się w pierwszą żonę barda ze Stratfordu i w pięciu aktach przedstawia nam historię swego życia i związku ze sławnym twórcą. Jednocześnie, w doskonały sposób w powieść wpisane są prawdziwe wydarzenia (jak choćby epidemia dżumy czy pożar teatru The Globe) oraz realne postacie (Elżbiety I i Jakuba I).

Najfajniejszą cechą tej książki jest właśnie przemieszanie niepodważalnych faktów z życia Szekspira i fikcji autorki, która w doskonały sposób wykorzystuje wszystkie niedopowiedzenia i niejasności w biografii Stratfordczyka. Obserwując rozwijającą się karierę pisarską Szekspira, mamy okazję przyjrzeć się procesowi tworzenia najważniejszych jego sztuk. Widzimy więc, jak żywi ludzie i prawdziwe sytuacje przelewają się na karty zapisywane przez artystę.

Pierwszoosobowa narracja pozwala czytelnikowi utożsamić się z bohaterką i urealnia opisywane wydarzenia. Ponadto, dzięki niej wyraźna i przekonująca jest motywacja psychologiczna tej postaci. Każde rozstanie z ukochanym, każde spotkanie z oficjalną Panią Szekspirową czy kolejna egzekucja, której jest świadkiem, zmienia ją i jej związek. To nie jest sielankowa, bezwarunkowa miłość, tylko dojrzałe uczucie.

Karen Harper dobrze operuje słowem, a głębokie studia nad okresem elżbietańskim i twórczością Szekspira sprawiają, że „Sekretną miłość…” czyta się z przyjemnością – bez natrętnej myśli, że trzymamy w ręku tylko romans historyczny. W książce tej znajdziemy bowiem również wiele wątków politycznych (ścięcie królowej Marii czy egzekucja hrabiego Essexa), obyczajowo-społecznych i przygodowych. To ciekawa synteza gatunków nie tylko dla kobiet – choć pod sztandarem miłości.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Karen Harpersekretna_milosc_szekspira_qfant

Tytuł:Sekretna miłość Szekspira

Data wydania:2010

Wydawnictwo:Prószyński i S-ka

Oprawa: Miękka

Format: 12.5x19.5cm

Ilość stron: 440

ISBN: 9788376483597

Tłumacz: Mazan Maciejka

Cena: 32 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: