June Hannam; „Feminizm”

June Hannam; „Feminizm”


Autor: Maryla Kowalska

June Hannam, profesor historii współczesnej na Uniwersytecie Zachodniej Anglii, jest znaną działaczką feministyczną i autorką rozpraw naukowych o działalności politycznej i społecznej kobiet. Jej książka, o wiele mówiącym tytule „Feminizm”, to przewodnik po historii ruchu oraz jego założeniach.

Okładka książki nie pozostawia wątpliwości, co do zawartości. Na różowym tle, oprócz tytułu i nazwiska autorki, umieszczono bardzo trafny symbol: znak planety Wenus z zaciśniętą pięścią wewnątrz okręgu. Jednak treść nie jest tak wojownicza, jakby się mogło wydawać. „Feminizm” June Hannam oferuje nam spokojną, akademicką wędrówkę po historii ruchu feministycznego i tekstach źródłowych.

Plusem książki jest zdecydowanie jej przejrzystość. Na pierwszych stronach czytelnik może znaleźć spis nazwisk najważniejszych i najbardziej wpływowych działaczek feminizmu, wraz z krótkimi notkami biograficznymi. Autorka zamieściła też kalendarium, które udowadnia, że feminizm narodził się na długo przed przełomem XIX i XX wieku, na który to czas przypadał szczyt jego popularności. W trakcie lektury czytelnik wielokrotnie napotyka wyróżnione z tekstu ramkami najważniejsze pojęcia, opisy konfliktów i postaci, a także wypunktowane założenia poszczególnych faz kobiecego ruchu. Co więcej, każdy rozdział zakończony jest obszerną bibliografią, która zachęca do poszerzenia wiedzy na temat feminizmu i prowadzenia własnych poszukiwań. Specjalny dodatek od wydawcy zawiera najważniejsze dla polskiego feminizmu daty oraz tytuły dzieł naukowych polskich autorek.

Profesor Hannam opisuje sytuację  zwolenniczek feminizmu w wielu krajach, nie faworyzując państw, które zazwyczaj są uznawane za jego prekursorów. Podobnie, nie skupia się na jednym momencie historycznym, rozciągając przed oczami czytelnika pełnowymiarową panoramę ruchu na rzecz kobiet. Odkrywa przed oczami laików fakty nieznane i nie zawsze popularne, jak choćby ten, że feministyczna walka nie zawsze opiera się na siostrzanym zjednoczeniu bojowniczek. Okazuje się, że poszczególne odgałęzienia ruchu często wikłają się w wewnętrzne konflikty ideologiczne.

Feminizm jest w zasadzie podręcznikiem dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę  na temat tytułowego ruchu. Inni czytelnicy mogą szybko znudzić się suchymi faktami, podawanymi przez autorkę. Książka jest monotonna i nużąca, chociaż z drugiej strony – trudno jest wymagać porywającej narracji od podręcznika.

„Feminizm” June Hannam to lektura dla osób cierpliwych i podchodzących do tematu z pełnym profesjonalizmem, szukających faktów, dat i nazwisk. Pozostałych czytelników łatwo może zniechęcić forma traktatu naukowego, jakim, w gruncie rzeczy, jest książka brytyjskiej historyczki.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

 

Tytuł:„Feminizm”feminizm_qfant

Data wydania:marzec 2010

Wydawnictwo:Zysk i S-ka

Pozostałe dane:Oprawa: miękka

ISBN: 978-83-7506-442-1

Liczba stron: 204

Wymiary: 125 x 195 mm

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: