John Steinbeck „Zagubiony autobus”

John Steinbeck „Zagubiony autobus”


Recenzował: Damian Drabik

Na rodzimym rynku zagościło nowe polskie wydanie kolejnej powieści Johna Steinbecka. Dzieła nagrodzonego Noblem Amerykanina regularnie wydawane są w ujednoliconej oprawie graficznej przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Obecnie możemy zapoznać się z odświeżoną wersją „Zagubionego autobusu” z 1947 roku, znanej również jako „Autobus do San Juan”.

Fabuła tej powieści jest wyjątkowo prosta i ogranicza się do podróży autobusu podążającego przez kalifornijskie bezdroża do San Juan. Autobus prowadzi Juan Chicoy, pół krwi Meksykanin i Irlandczyk, którego żona Alice na co dzień prowadzi niewielki bar w Rebel Corners. Akcja zawiązuje się właśnie w domu Chicoy’ów, którzy z powodu awarii autobusu musieli swoje pokoje na noc udostępnić podróżującym. Poznajemy wówczas bohaterów, wokół których będzie krążyć historia opowieści. Jeszcze w barze bowiem zaczynają się zawiązywać pierwsze relacje i niesnaski. Objawiają się charaktery poszczególnych osób, poznajemy ich myśli, niepokoje i pragnienia.

Jeżeli szukać aktualnych porównań, to sądzę, że echa „Zagubionego autobusu” można by dopatrzeć się w najnowszym filmie Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka” (oczywiście z zachowaniem wszelkich proporcji, bo dzieło Steinbecka ani brutalne, ani w żadnej mierze przerysowane nie jest). W obu przypadkach można mówić o próbie stworzenia przekroju amerykańskiego społeczeństwa w konkretnym okresie. Bohaterowie stłoczeni w jednym miejscu, różniący się od siebie diametralnie charakterami, obrazują wady i zalety poszczególnych grup społecznych ówczesnej Ameryki.

Steinbeck jest wnikliwym obserwatorem ludzkich osobowości. W „Zagubionym autobusie” więcej niż fabuły, jest po prostu opowieści o ludziach, ich pragnieniach, zachowaniach. Historia stanowi zaledwie pretekst do snucia refleksji na temat relacji międzyludzkich. Każdy z tych bohaterów ma swoją historię, swoje sekrety i nadzieje. Czy są złymi ludźmi? Dobrymi? A może w każdym z nich znajdziemy cząstkę każdej z tych wartości? Być może cały kunszt Steinbecka polega w tym wypadku na tym, że czytelnik może się w jakiś sposób identyfikować z każdym z tych bohaterów.

„Zagubiony autobus” nie jest najlepszą powieścią w dorobku Steinbecka, ale też nie aspiruje do takiego tytułu. Jest to jednak niezwykle udane studium ludzkich charakterów, oparte na złożonych portretach postaci, w których – jak w lustrze – każdy z nas będzie mógł się przyjrzeć. Reszta stanowi popis literackiego kunsztu autora, doskonałego operowania językiem, pozwalającego w każdym zdaniu odkryć nutę artyzmu. Niektóre fragmenty zasługują na szczególne uznanie. Warto też zwrócić uwagę na wielowarstwowość tej powieści i możliwość jej wielorakiej interpretacji. To uniwersalna historia, która w żadnej mierze się nie postarzała.

Korekta: Katarzyna Tatomir

Kategoria: Literatura światowaZagubiony.autobus

ISBN: 978-83-8069-148-3

Tytuł oryginału: The wayward bus

Data wydania: 21.01.2016

Format: 130mm x 200mm

Liczba stron: 304

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: