John Grisham, „Czas zapłaty”

John Grisham, „Czas zapłaty”


Recenzowała: Kinga Król

„Raport Pelikana”, „Zaklinacz deszczu”, „Klient”, „Ława przysięgłych”–  chyba każdy słyszał o choćby jednej z tych bestsellerowych powieści autorstwa Johna Grishama. Niepokonany król thrillerów prawniczych święci triumfy na rynku literackim już od ponad dwudziestu pięciu lat i w dalszym ciągu nie ma sobie równych. Tym razem autor przygotował nie lada gratkę dla swoich fanów – kontynuację słynnej powieści „Czas zabijania”, pod podobnie brzmiącym tytułem „Czas zapłaty”.

Pamiętacie Jake’a Brigance’a, utalentowanego prawnika, z wielkim zapałem walczącego w sądzie o uniewinnienie Carla Lee Hayleya, czarnoskórego mężczyzny, który dokonał samosądu na gwałcicielach swojej córki? Ten słynny proces kosztował Jake’a wiele sił, zdrowia, nerwów i nieomal życie, lecz miał przynieść mu pieniądze i uznanie w świecie prawniczym. Czy tak się stało? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w powieści „Czas zapłaty”, która przenosi nas ponownie do Clanton, trzy lata po słynnej procesowej batalii.

Co słychać u naszego Jake’a Brigance’a? Jak co dzień, wczesnym rankiem pije kawę w kawiarni, odbywa krótki spacer wokół rynku, po czym zasiada w fotelu swojej kancelarii, gdzie czeka go dzień wypełniony zwykłymi problemami jego klientów. Gdzie więc zawrotna kariera prawnicza, którą wszyscy mu wróżyli? Gdzie ci zamożni klienci z obiecującymi i lukratywnymi sprawami? No cóż, życie zweryfikowało marzenia Jake’a i bardzo szybko sprowadziło go na ziemię. Nie dość, że adwokat ledwo wiąże koniec z końcem, to w dalszym ciągu obawia się o bezpieczeństwo swoje i rodziny. Po tym jak członkowie Ku Klux Klanu spalili Jake’owi dom, prawnik wynajmuje mieszkanie, a pod jego oknami w dalszym ciągu przejeżdżają patrole policyjne. Dodatkowo, dla osobistej ochrony, Brigance nosi przy sobie broń. Jednak po raz kolejny nadarza się okazja na odmianę losu adwokata, a wszystko za sprawą tajemniczego listu, który przychodzi poranną pocztą. Okazuje się, że to własnoręcznie sporządzony testament  zamożnego mężczyzny, który popełnił samobójstwo. To właśnie Brigance ma doprowadzić do zatwierdzenia ostatniej woli biznesmena, pragnącego wydziedziczyć całą rodzinę i przekazać większość majątku swojej czarnoskórej gosposi. Czy w Clanton ponownie dojdzie do podziałów rasowych? Czy Jake po raz drugi podejmie w sądzie walkę w tak kontrowersyjnej sprawie? Czy znów będzie musiał obawiać się o swoje życie?

Od wydania „Czasu zabijania” minęło już prawie dwadzieścia pięć lat. Mogłoby się wydawać, że John Grisham podjął się dość karkołomnego zadania, jakim jest napisanie kontynuacji bestsellerowej powieści. Powrót do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, wejście w klimat tamtych – przyznajmy, już dość odległych – czasów, z pewnością wymagało od autora nie lada wysiłku i nakładu pracy. Ryzyko jednak się opłaciło. Miło było wrócić do Clanton, poczuć adrenalinę towarzyszącą procesowi i móc „obserwować” poczynania Jake’a Brigance’a na sali sądowej. Przyznaję, że dobre wspomnienia odżyły i pozostaje mi jedynie żywić nadzieję, że nie był to ostatni raz.

Wizytówka Johna Grishama to umiejętność prowadzenia czytelnika, z wielką skrupulatnością, przez meandry amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. I tym razem fani nie powinni poczuć się zawiedzeni – sprawa, którą kieruje ambitny prawnik, jest intrygująca, wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Kto wie, może jakiś reżyser pokusi się o zekranizowanie „Czasu zapłaty” Johna Grishama?

Polecam.

 

Korekta: Urszula Pitura

czas-zaplaty-qfant

  • Autor: John Grisham
  • Tytuł: Czas zapłaty
  • Tytuł oryginalny: Sycamore Row
  • Wydawnictwo: Albatros
  • Gatunek: thriller
  • ISBN: 978-83-7885-847-8
  • Data wydania: kwiecień 2014
  • Wymiary: 125 x 195 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 640
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: