John Flanagan, „Zaginione historie”

John Flanagan, „Zaginione historie”


Recenzował: Łukasz Szatkowski

 

John Flanagan w jedenastym tomie swojego sztandarowego cyklu postanowił złapać trochę oddechu i wyjść z fabularnych kolein, które pogłębiał przez kilka ostatnich części „Zwiadowców”. „Zaginione historie” nie są bowiem powieścią, w której bohaterowie znów wyruszają z misją do odległego kraju będącego uproszczoną, stereotypową wersją któregoś z faktycznie istniejących, ale zbiorem opowiadań, które w pewnym sensie powracają do zacnych korzeni cyklu.

Zbiór nie jest jednak oderwany od reszty cyklu i stanowi jego chronologiczną kontynuację. Co nie znaczy, że nie uświadczymy retrospekcji, dzięki którym poznamy choćby pochodzenie głównego bohatera. Różnica polega na tym, że nie mamy tu do czynienia z jedną historią, ale różnymi – zarówno ważnymi i błahymi – epizodami z życia Willa i przyjaciół. Ponadto wszystkie odbywają się ponownie w samym Araluenie, co jest miłym odstępstwem od ciągłych zagranicznych misji, w które ostatnimi czasy autor bardzo ochoczo wplątywał swoich bohaterów.

Ciekawa jest również prosta klamra, którą Flanagan spiął cały zbiór. Grupa archeologów pracuje w ruinach zamku Redmont i odkrywa w sąsiadującym z nim lesie szczątki chatki zwiadowcy. Znajdują tam właśnie przytoczone w zbiorze opowieści, a ponadto zapowiadają kolejny cykl w tym uniwersum. Jest to rozwiązanie może nie błyskotliwe, ale całkiem zgrabne i przypomina uproszczoną wersję tego, co Sapkowski zrobił w „Sadze o wiedźminie” w wątku Nimue. Stawia to dotychczasowych bohaterów książki jako postacie na wpół historyczne, nad losami których toczą się badania. Sympatyczne.

„Zaginione historie” przypomniały mi, dlaczego lubię „Zwiadowców”. Zbiór ten stanowi cezurę cyklu, przerwę na oddech, jaka była mu potrzebna już od dawna. Rodzi to nadzieję, że Flanagan jeszcze się nie skończył i nadal potrafi zauroczyć czytelnika, jak zrobił to ze mną na początku cyklu.

 

Korekta: Katarzyna Tatomir

  • tłumaczenie Jacek Drewnowski
  • tytuł oryginału Ranger's Apprentice. The Lost Stories
  • wydawnictwo Jaguar
  • data wydania 27 czerwca 2012
  • ISBN 9788376861203
  • liczba stron 512
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: