Joe Hill, “NOS4A2”

Joe Hill, “NOS4A2”


Recenzowała: Kinga Król

„Fantazja jest rzeczywistością, która czeka na włączenie”

Zapach pierników rozchodzący się po domu. Mama krzątająca się po kuchni i przygotowująca świąteczne smakołyki. Śnieg, który delikatnie prószy i otula pachnące świerki i jodły. Śpiew kolęd, który słychać w domach, radiu, sklepach. Radość i śmiech dzieci rozpakowujących prezenty pod choinką. Serdeczność i życzliwość podczas rodzinnych spotkań. Tak, Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, który w wielu z nas wzbudza wiele wspomnień i wzruszeń. To czas, gdy żadne dziecko nie powinno być smutne ani nieszczęśliwe. A co by było gdyby każdy dzień był Bożym Narodzeniem? Taką szczytną ideę powziął Charlie Manx – bohater najnowszej powieści Joe Hilla „NOS4A2”. Wbrew pozorom, wcale nie jest on pozytywną postacią tej historii…

Na przestrzeni kilkunastu lat z różnych zakątków Stanów Zjednoczonych giną dzieci. Początkowo nikt nie łączy ze sobą tych spraw, gdyż różni je zbyt wiele okoliczności. Nikt bowiem nie zwrócił nigdy uwagi na mężczyznę poruszającego się czarnym zabytkowym Rolls-Royce’m z 1938 roku, który zawsze pojawiał się w pobliżu miejsca porwań. Tajemniczym kierowcą okazuje się być Charlie Manx – człowiek, który zabiera dzieci w długą podróż, mającą skończyć się w Gwiazdkowej Krainie, gdzie zabawa i radość nigdy się nie kończy. Wydawać być się mogło, że Manx pragnie jedynie uszczęśliwić swoich małych towarzyszy (uwalnia ich od wszelkiego rodzaju trosk, zmartwień i problemów), jednak tak naprawdę są mu one niezbędne do egzystencji – wysysa z nich życie. Jedynym dzieckiem, któremu udaje się uciec Upiorowi, jest Victoria McQuinn. Dziewczynka skrywa tajemnicę – potrafi za pomocą swojego rowerka przemieszczać się w dowolne miejsca, dzielące ją od domu nawet o wiele mil. To dzięki niej Manx trafia do więzienia na wiele lat. Choć Victoria, jako dorosła kobieta, w dalszym ciągu zmaga się z wydarzeniami sprzed lat, próbując zepchnąć wspomnienia w jak najdalszy zakątek umysłu, Charlie Manx nie daje jej o sobie zapomnieć. Po latach ponownie pojawia się w jej życiu, pałając ogromną chęcią zemsty…

Tytuł powieści „NOS4A2” nawiązuje do postaci wampira Nosferatu z niemieckiego filmu z 1922 roku, która łudząco przypomina z wyglądu głównego bohatera Charliego Manxa. Choć motyw wampirów w dalszym ciągu jest popularny, Joe Hill jest daleki od przedstawiania ich w romantyczny i bohaterski sposób. Charlie Manx jest ucieleśnieniem zła i choć nie żywi się krwią, lecz duszami dzieci, wydaje się przez to nie mniej przerażający. Hill zastosował w swojej powieści ciekawy zabieg. Głównych bohaterów ciężko przyporządkować tylko do jednej grupy: tych dobrych, bądź złych. Patrząc choćby na losy Victorii McQuinn – między innymi pobyt w szpitalu psychiatrycznym, popadnięcie w różnego rodzaju nałogi, wulgarność – trudno uznać ją za postać w stu procentach nieskazitelną.

Joe Hill tworzy swoje powieści z wielką pieczołowitością, dbając o każdy szczegół. Młody King (dla tych, którzy nie wiedzą – Joe jest synem Stephena Kinga) jest w pełni ukształtowanym, świadomym swoich umiejętności pisarzem, który swoje zdolności z pewnością odziedziczył po rodzicach. Jak sam przyznaje, w swojej pisarskiej drodze w pewnym sensie podążał śladami ojca, choć tworzenie w cieniu jego sławy wcale nie było – i nie jest – proste. Nie da się ukryć, że styl Joe Hilla nieco przypomina styl jego ojca, lecz podejście do wielu fabularnych rozwiązań panowie mają różne. Stephen King znany jest z „rozwlekania” akcji już od początku powieści, kreślenia obszernych portretów psychologicznych swoich postaci, natomiast jego syn od razu wrzuca czytelnika w wir wydarzeń, utrzymując go w stałym napięciu, nie traktując przy tym po macoszemu warstwy psychologicznej bohaterów. Joe Hill pisze odważnie, a jego niesamowita wyobraźnia zdaje się nie mieć granic. Młody King puszcza kilkakrotnie oko również do fanów prozy swojego ojca – upiorny Rolls-Royce przywodzi na myśl „Christine”, a rower Victorii kojarzy się z Silverem z powieści „To”.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zetknąć się z prozą Joe Hilla, najwyższy czas to zmienić! „NOS4A2” to epicka batalia dobra ze złem w najlepszym wydaniu. Serdecznie polecam!

Korekta: Katarzyna Tatomir

NOS4A2

  • Autor: Joe Hill
  • Tytuł: NOS4A2
  • Wydawnictwo: Albatros
  • ISBN: 978-83-7885-934-5
  • Data wydania: 4 czerwca 2014
  • Wymiary: 203 x 124
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 752

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: