James Patterson„Zabić Alexa Crossa”

James Patterson„Zabić Alexa Crossa”


Recenzował: Damian Drabik

Autorów pokroju Jamesa Pattersona nikomu szczególnie przedstawiać nie trzeba. Twórca kilkudziesięciu powieści kryminalnych i thrillerów najbardziej znany jest z wykreowania postaci nieustraszonego profilera pracującego dla policji i FBI – Alexa Crossa. Bohater stał się popularny za sprawą adaptacji filmowych, w których wcielał się w niego Morgan Freeman. Powieści Pattersona charakteryzują się przede wszystkim szalonym tempem akcji. Osiemnasta część cyklu, „Zabić Alexa Crossa”, wydana niedawno nakładem wydawnictwa Albatros, ani przez moment nie odbiega od tego schematu. To bardzo intrygujący i absorbujący thriller.

Tym razem Alex Cross ma przed sobą nie lada wyzwanie. Z jednej ze szkół zostają porwane dzieci prezydenta Stanów Zjednoczonych. W tym samym czasie dochodzi do zamachów terrorystycznych. Na pierwszy rzut oka zdarzenia te wydają się mieć ze sobą związek. Gdy jednak do śledztwa, na prywatne życzenie Pierwszej Damy, przydzielony zostaje Alex Cross, od razu spostrzega nietypowy charakter kidnapingu. Aby dojść do prawdy i uratować dwójkę małych dzieci, Cross będzie musiał prowadzić śledztwo w nietypowy sposób, a nawet złamać prawo. Czy takie posunięcie przyniesie więcej szkód czy pożytku? Policjant pomimo niepewności musi podjąć ryzyko, gdyż czas płynie nieubłaganie.

W charakterystyczny dla siebie sposób Patterson narzuca ostre tempo. Nie bawi się w żadne wprowadzenia, nie komplikuje fabuły zbędnymi wątkami. Ma do przedstawienia konkretną historię i skupia się tylko na niej. Oczywiście to, co dla jednych będzie zaletą, dla innych może okazać się sporą wadą. Trzeba jednak podkreślić, że fabułę tej części przygód Alexa Crossa można porównać do pędzącej lokomotywy. Wszystko tu toczy się w mgnieniu oka. Ci, którzy fascynują się interesującymi opisami żmudnej pracy policji, powinni poszukać innej powieści, autor pomija bowiem wszelkiego rodzaju opisy i skupia się jedynie na czystej akcji, w czym pomagają także króciutkie, najwyżej trzystronicowe rozdziały. Ma to swój urok i może się podobać, szczególnie, że historia też jest mocna i wciągająca.

James Patterson to wspaniały rzemieślnik i niekwestionowany król powieści sensacyjnych oraz kryminalnych z elementami psychothrilleru. W trakcie lektury można odczuć, że autor dobrze odnajduje się w takich klimatach, a lekkość, z jaką prowadzi narrację, tylko zachęca do zabrania się za kolejną jego książkę. Ciekawym jest także fakt, że po napisaniu tylu powieści, nadal ma pomysły na kolejne, które wcale nie tracą na wartości.

„Zabić Alexa Crossa” to wciągająca historia, którą pochłania się jednym tchem. Patterson posiada niezwykle plastyczny styl, zaś jego powieści cechują krótkie rozdziały, które nadają im tempa. Oczywiście twórczość Pattersona jest nie dla każdego i na pewno nie wszystkim przypadnie do gustu. Jednak fani autora, Alexa Crossa i powieści, których akcja biegnie szybko i w niekontrolowany sposób, na pewno nie będą zawiedzeni.

Korekta: Katarzyna Tatomir

tytuł oryginału: KILL ALEX CROSSZabić Alexa Crossa okładka
literatura anglojęzyczna
tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7885-588-0
oprawa: miękka ze skrzydełkami
data wydania: kwiecień 2015

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: