Jacek Skowroński „Zabić, zniknąć, zapomnieć”

Jacek Skowroński „Zabić, zniknąć, zapomnieć”


Autor: Kinga Król

Pewne rzeczy są nieuchronne, wszyscy dokądś zmierzamy, naznaczeni przez geny, kształtowani przez czas i miejsce, w jakich uwięził nas ślepy los. Przeznaczenie daje się oszukiwać latami, ale zawsze następuje moment, kiedy przychodzi stawić mu czoło. Moment, od którego wszystko jest już inne.

Wychowanek domu dziecka po ukończeniu osiemnastu lat zabija swojego byłego opiekuna. Niedługo potem, w mieszkaniu chłopca pojawia się nieznajomy człowiek, obiecujący mu nietykalność, a więc zatarcie wszelkich śladów popełnionej przez niego zbrodni. Nie ma jednak nic za darmo… W międzyczasie poznajemy płatnego mordercę, który podejmuje się realizacji jednego z najtrudniejszych zleceń w swojej karierze – zlikwidowania swojego szefa. Jak można się domyśleć, nie będzie to proste zadanie, tym bardziej, że mężczyzna obiecuje sobie, że będzie to jego ostatnia robota.

Co skłoniło go do podjęcia takiej decyzji? Czy można ot tak, z dnia na dzień, zrezygnować z bycia płatnym mordercą (nie biorąc pod uwagę opcji odejścia do wieczności) i zacząć nowe życie? Co łączy wychowanka domu dziecka wymierzającego karę za doznane krzywdy z wypaczonym i bezwzględnym zabójcą?

Powieść jest dopracowana pod każdym względem. Autor dołożył wszelkich starań, aby już od pierwszych stron zaintrygować i wciągnąć czytelnika. Przeplatanie ze sobą dwóch rodzajów narracji, częste zmiany czasu i miejsca wydarzeń sprawiają, że akcja jest bardziej dynamiczna, a historia płatnego mordercy opowiedziana z takiej perspektywy nabiera głębszego wymiaru. Szczególną uwagę przykuwa język poszczególnych postaci (nawet tych epizodycznych) – dialogi są silnie zindywidualizowane i umiejętnie oddają charakter poszczególnych grup społecznych, z którymi stykamy się podczas lektury.

Powieść skłania do refleksji na temat prawa do miłości osób, które – według obiektywnych wskaźników – na nią nie zasługują. Morderca kojarzy nam się przede wszystkim z człowiekiem mającym wypaczone sumienie, niezdolnym do jakichkolwiek uczuć wyższych jak miłość czy empatia. Książka Jacka Skowrońskiego łamie te stereotypy. Bowiem zaszufladkować kogoś jest niezwykle łatwo, lecz mało kto podejmuje próbę prześledzenia przeszłości przestępcy czy zrozumienia pobudek, jakie nim kierowały. Podobnie jak w przypadku głównego bohatera, często to inni decydują o tym, kim się stajemy w przyszłości. Rodzice, opiekunowie, rówieśnicy, sąsiedzi – to osoby, które kształtują naszą osobowość od momentu narodzin i podejmują często decyzje brzemienne w skutki…

Parafrazując tytuł, książkę Jacka Skowrońskiego można podsumować następująco: zaczytać się, zachwycić, zapamiętać.

Autor: Zabić, zniknąć, zapomniećzabic_zniknac_zapomniec_qfant

Tytuł: Jacek Skowroński

Data wydania: luty 2013

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Pozostałe dane: ISBN: 978-83-7839-443-3

okładka: miękka

Liczba stron: 440

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: