Jacek Piekara, „Ja inkwizytor. Głód i pragnienie”

Jacek Piekara, „Ja inkwizytor. Głód i pragnienie”


Recenzowała: Anna Sitko

 

Wilku Boży, który zagryzasz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
Wilku Boży, który zagryzasz grzechy świata, pożryj naszych wrogów…

Wszyscy kochamy fikcję zanurzoną w prawdziwym świecie: średniowieczne Niemcy nękane przez smoki czy Wielką Brytanię, w której pewnego dnia pojawia się podróżująca w czasie budka telefoniczna. Alternatywną propozycją Piekary jest rzeczywistość, w której Chrystus zszedł z krzyża i zgładził swoich ciemiężycieli. Całość okraszona jest obecnością demonicznego świata nadprzyrodzonego, z którym walczyć ma nasz główny bohater – inkwizytor. Pomysł ten wciąż cieszy się uznaniem czytelników, a temat zdaje się jeszcze długo pozostać otwartym na dalsze literackie eksploatacje.

Wierny czytelnik Jacka Piekary przyzwyczaił się już chyba do częstych przeskoków chronologicznych w kolejnych publikowanych książkach. Mimo że liczba prequeli przekroczyła właśnie liczbę tomów cyklu o Słudze Bożym (a więc opowiadających o czasach, w których Mordimer Madderdin jest już licencjonowanym inkwizytorem biskupa Hez-Hezronu), sagi wciąż nie sposób przeczytać w porządku chronologicznym. Tak to już Piekara rozsmakował się w historiach nieopierzonego jeszcze Sługi Bożego, że na wypełnienie luk pomiędzy książkami w domowych biblioteczkach będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Najnowszy tom Piekary należy do, chronologicznie rzecz ujmując, drugiego cyklu o Mordimerze. Główny bohater nie para się jeszcze profesjonalną walką z demonami, ale przyjmuje zupełnie świeckie zlecenia od swojego przełożonego Dopplera.

W książce przeczytamy o dwóch takich zleceniach − każde zawarte jest w osobnym opowiadaniu. W „Wiewióreczce” poznamy kupca, Tomasza Purcella, który nad życie i rany zadane mu przez inkwizytorskie dłuta, przedkłada możliwość zachowania majątku. Opowiadanie, będące wstępem do bardziej soczystej części tomu, opisuje historię zderzenia dwóch barwnych postaci – nielicencjonowanego inkwizytora wynajmowanego do egzekucji długów i sprytnego kupca, który nawet w ekstremalnej sytuacji przesłuchania nie traci zimnej krwi, bystrości umysłu i żyłki do interesów.

(…) w ciągu ostatnich lat zajmowałem się głównie zwalczaniem niegodziwych ludzi, szkodzących porządkowi, jaki ustaliła nasza święta wiara i przykazania naszego Kościoła. Nie miałem natomiast do czynienia z nadnaturalnymi istotami i przyznam, że chętnie zdekapitowałbym takiego potwora mieczem mej pobożności. Ale cóż, nie dla psa kiełbasa, mój biedny Mordimerze.

„Głód i pragnienie” to historia, z której dowiemy się, jak Mordimer poznał Bliźniaków (występujących w późniejszych tomach sagi) oraz kto dopomógł inkwizytorowi zdobyć licencję biskupa Hez-Hezronu. Prócz nowości fabularnych, których reperkusje znajdziemy w kolejnych tomach sagi, na scenie pojawiają się również mroczne siły, z którymi młody inkwizytor ma zmierzyć się po raz pierwszy. A wszystko zaczęło się od zaginięcia pięknej Hildy Krammer, córki bogatego kupca. Zlecenie okazuje się czymś więcej niż tylko kolejną świecką niegodziwością wymagającą policyjnej interwencji. Kolejne poszlaki potęgują napięcie, przywodząc na myśl działania potężnego demona i uświadamiają głównemu bohaterowi, że podjął się zadania, którego nie ma prawa rozwiązywać… I gdyby nie patowa sytuacja Sługi Bożego podszyta szantażem kogoś dużo bardziej wpływowego, sprawę na pewno oddałby Świętemu Officjum.

Książkę czyta się bardzo szybko i bardzo lekko. Ciekawe pomysły Piekary dobrze komponują się z częstymi zwrotami wartkiej akcji. Autor wciąż nie kreuje zróżnicowanych i plastycznych postaci (na przykład coś, co miało być bardzo inteligentną dyskusją bardzo inteligentnego inkwizytora z bardzo inteligentnym kupcem jest po prostu kolejną sztampową wymianą zdań kartonowych postaci). Nie jest to gratka dla poszukiwaczy perełek, ale też nie pozostawia literackiej zgagi. Zdecydowanie polecam przeczytać fanom dotychczasowej twórczości Piekary. Reszcie na pewno uprzyjemni podróż w pociągu.

okladka twarda

  • Tytuł: Ja, inkwizytor. Głód i pragnienie
  • Cykl: Ja, inkwizytor
  • Autor: Jacek Piekara
  • Wydawnictwo: Fabryka Słów
  • Projekt okładki: Piotr Cieśliński
  • Ilustracje: Dominik Broniek
  • Data i miejsce wydania: Lublin 2014
  • Liczba stron: 352
  • ISBN:: 978-83-7574-973-1

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: