Jacek Inglot, „Wypędzony”

Jacek Inglot, „Wypędzony”


Autor: Kamil Dolik

Druga Wojna Światowa to okres, który ludzkość najchętniej wymazałaby z annałów własnej historii. Ogrom ludzkiego cierpienia i zniszczeń, jakie przetoczyły się po Europie w latach 1939 – 1945 autentycznie przeraża. Również lata, które nastały zaraz po upadku III Rzeszy były burzliwe – jak bardzo, możemy się przekonać sięgając po najnowszą powieść Jacka Inglota.

Wrocław, rok 1945, Jan Korzycki, były porucznik Armii Krajowej ścigany przez służby UB wstępuje w szeregi lokalnej milicji. Jego głównym zadaniem staje się rozpracowanie przywódcy niemieckiego Werwolfu i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom miasta. Dość szybko okazuje się, że Korzycki trafił do prawdziwego piekła, w którym przyjdzie mu stawić czoła bezprawiu, szabrownikom i niedobitkom nazistowskiej armii. Czy podoła przeszkodom, jakie na jego drodze postawi los? Czy odnajdzie miejsce, w którym będzie mógł wreszcie wieść spokojne życie?

„Wypędzony” to powieść dość nietypowa. Chociaż jej fabuła jest solidnie skrojona – ciekawi, trzyma w napięciu i umiejętnie łączy historyczne fakty z literacką fikcją – nietrudno o wrażenie, że stanowi ona tylko pretekst do ukazania posępnej rzeczywistości Breslau-Wrocławia tuż po przejęciu miasta przez siły sowieckie i polskie. A rzeczywistość ta została ukazana przez Autora w sposób bardzo sugestywny, rozbudzający w Czytelniku skrajne emocje. Tu nie ma medali i honorów, nie ma fanfar, nie ma przejmowania miasta w glorii i chwale, promieniach wiosennego słońca i blasku bagnetów. Jest za to dramat, jest piekło – cierpienie brutalnie wysiedlanej niemieckiej ludności, ograbianej z dorobku całego życia i ciemiężonej z powodu zbrodni, jakich III Rzesza dopuściła się w czasie wojny. Czy zasłużenie? Na to pytanie każdy Czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam, a powieść Jacka Inglota stanowi znakomity katalizator do tego typu rozmyślań. Autor w „Wypędzonym” dokonał niełatwej sztuki i w przemawiający do wyobraźni sposób przedstawił zawiłości stosunków międzyludzkich i międzynarodowych panujących we Wrocławiu tuż po wojnie.

Mimo trudnej tematyki, książkę czyta się jednym tchem. Warsztatowi pisarskiemu Autora nie mogę nic zarzucić – wszystko jest opisane przejrzyście, z odpowiednią dawką polotu. Przydałoby się, co najwyżej, pogłębić portrety psychologiczne kilku bohaterów, ale też nie ma co zbyt mocno na tę kwestię narzekać.

„Wypędzony” to ciekawa pozycja – szczególnie dla miłośników historii. Nakreślona na kartach książki, wstrząsająca, wizja powojennego Wrocławia robi ogromne wrażenie. Jeśli interesują Cię przedstawione w powieści Jacka Inglota realia, już wiesz o co prosić brodacza z bieguna pod choinkę.

 

Korekta: Maja Borawska

 

Autor: Jacek Inglot

Tytuł: Wypędzony

Data wydania: 2012

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy ERICA

Pozostałe dane: ISBN: 978-83-62329-65-6

Wydanie: I

Strony: 379

Oprawa: miękka

%d bloggers like this: