Hubert Hender, „Zapora”

Hubert Hender, „Zapora”


Autor: Kinga Król

Mówiąc o morderstwach popełnionych z premedytacją, a więc zaplanowanych i przemyślanych, wielu zabójców jest przeświadczonych o swej nieomylności i perfekcyjności w działaniach. Ale czy istnieje morderstwo doskonałe? Czy możliwe jest dokonanie zbrodni bez pozostawienia najmniejszego śladu?

Mała miejscowość otoczona lasami oraz licznymi wzniesieniami, jedna z największych w Polsce kamiennych zapór wodnych, wszechobecna mgła, ciągle padający deszcz powodujący jedynie rozdrażnienie i złość – w takiej oto scenerii dochodzi do niezwykle brutalnego morderstwa kobiety. Niedługo potem zostaje odnalezione zmasakrowane ciało męża owej denatki. Jeleniogórscy policjanci dwoją się i troją, by znaleźć jakikolwiek ślad, który doprowadziłby ich do psychopaty – inaczej chyba nie można nazwać osoby, która zabija z takim wyrafinowaniem i dąży do zadania ofierze jak największego bólu.

Kto jest sprawcą? Kto mógłby nim być? Zero dowodów równa się zero podejrzanych. Bezsilna policja i pewny siebie, nieobliczalny morderca to najgorszy z możliwych scenariuszy. W poszukiwania sprawcy zostaje wciągnięty sam czytelnik, który rozpoczyna „grę” z taką samą liczbą wiadomych i niewiadomych, co policjanci prowadzący dochodzenie. Taki zabieg sprawił, że lektura powieści staje się niezwykle emocjonująca i trzyma w nieustającym napięciu.

Policjanci zostali przedstawieni w powieści w bardzo ludzki sposób, nie jak roboty, na których nic już nie robi wrażenia. Mimo styczności z wieloma odrażającymi rzeczami, których zwykły człowiek nie zwykł na co dzień oglądać, oni również czują się zdezorientowani i zszokowani poczynaniami mordercy. Skoncentrowanie akcji wokół zabójstw spowodowało, że autor nie poświęcił wiele uwagi głównym bohaterom. Owszem, znamy ich odczucia, kolejne kroki w dochodzeniu, lecz zabrakło tu miejsca na ich głębszą charakterystykę. Patrząc jednak pod innym katem, mógł być to celowy zabieg, który – pomijając nieco wątki poboczne – zadbał o odpowiednie tempo akcji.

Hubert Hender w swojej książce pokusił się  o ciekawe, acz rzadkie zestawienie dwóch gatunków – grozy i kryminału – które świetnie tutaj ze sobą współgrają. Aura tajemniczości, próba rozwikłania zagadki morderstw, drobiazgowe dochodzenie, poczucie zagrożenia i strachu, opisy brutalnych zabójstw – wszystko to stanowi naprawdę ciekawą mieszankę.

Dlaczego warto sięgnąć po powieść Huberta Hendera „Zapora”? Dobrze skonstruowana fabuła, napięcie utrzymujące się  do samego końca, lekko prowadzona narracja, niezwykła, ale poniekąd mroczna sceneria – potrzeba więcej na zachętę?

Szczerze polecam.

 

Korekta:Iga Pączek

 

Autor: Hubert Henderzapora_qfant

Tytuł: Zapora

Data wydania: 11 stycznia 2013

Wydawnictwo: Oficynka

Pozostałe dane: Seria: Ja Gorę

ISBN: 978-83-62465-55-2

Okładka: miękka

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: