Helene Wecker, „Golem i Dżin. Część 2”

Helene Wecker, „Golem i Dżin. Część 2”


Recenzowała: Katarzyna Zalecka-Wojtaszek

 

Wkrótce po polskiej premierze „Golema i Dżina”, pióra młodej Amerykanki Helene Wecker, mamy przyjemność ponownie spotkać się z bohaterami tej niezwykłej historii w drugiej części powieści.

Choć zarówno kobieta-golem Chawa, jak i dżin Ahmad zaaklimatyzowali się nieco w XIX-wiecznym Nowym Jorku, wciąż zmuszeni są mieć się na baczności, by nie ujawnić otoczeniu swej prawdziwej natury. Nie jest to jednak takie proste. Za namową koleżanki z piekarni, Anny, Chawa zgadza się wziąć udział w tańcach, na które zaprasza również swego przyjaciela dżina. Oboje bawią się świetnie, dopóki nie dowiadują się o kłótni Anny z narzeczonym. Przejęta losem koleżanki Chawa traci panowanie nad sobą i rzuca się na jej niewiernego kochanka, chcąc go ukarać. Prawdziwemu nieszczęściu kładzie kres Ahmad, odciągając przyjaciółkę od pijanego mężczyzny. Utrata kontroli głęboko dotyka Chawę, która widzi w sobie realne zagrożenie dla otoczenia i postanawia ze sobą skończyć. Nie wie jednak, że przed rozstaniem dżin zabiera z jej medalionu niezbędne magiczne instrukcje, bez których golem musi nadal zmagać się z życiem. Jak sobie poradzi świadoma swej niepoczytalności, odsuwając od siebie jedynego przyjaciela i co uczyni dżin, rozstając się z powierniczką swych sekretów? Przekonajcie się sami!

Obie części „Golema i dżina” stanowią tak naprawdę jedną całość, dlatego też niniejsza książka jest pozycją obowiązkową dla tych, którzy zapoznali się już z początkiem przygód dwójki fantastycznych istot. Dalsza lektura powieści Helene Wecker potwierdza i umacnia wszystkie odczucia, jakie pojawiają się po przeczytaniu pierwszej części. Czytelnik może więc liczyć na świeżość opowieści na tle innych propozycji z gatunku fantasy, opartą na zestawieniu oryginalnych stworzeń z osobliwą mieszanką kulturową, osadzoną w realiach XIX-wiecznego wielkiego miasta. Ponadto wartka akcja i wielowarstwowość przedstawionej historii czyni ją bardzo atrakcyjną propozycją dla wszystkich entuzjastów literatury rozrywkowej, w której nie brakuje również pewnej głębi. „Golem i dżin” stanowi bowiem swoiste studium ludzkiej natury, przedstawionej z bardzo ciekawego punktu widzenia istot, które same nie należą do naszego gatunku, ale konieczność zmusza je do asymilacji. Ponadto książka przekazuje prostą, aczkolwiek ważną prawdę dotyczącą postawy wdzięczności, która pozwala cieszyć się z życia, za sprawą doceniania drobnych rzeczy wbrew przeciwnościom, na które ma się ograniczony wpływ.

Podsumowując, „Golem i dżin” to ciekawy, zgrabnie napisany i pobudzający wyobraźnię debiut, który niewątpliwie spodoba się szerokiemu gronu odbiorców, zwłaszcza takich, którzy poszukują w literaturze powiewu świeżości.

 

Korekta: Grzegorz HammerGolem-i-dzin-czesc-2

 • Autor: Helene Wecker
 • Tytuł: Golem i Dżin, część II
 • Tytuł oryginalny: Golem And The Jinni
 • Tłumaczyła : Małgorzata Koczańska
 • Data ostatniego wydania: maj 2014
 • Wydawnictwo: Fabryka Słów
 • ISBN: 978-83-7574-965-6
 • Liczba stron: 450
 • Wymiary: 12,5x19,5 cm
 • Oprawa: miękka
 • Cena rynkowa: 39,90 PLN
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: