Grzegorz Janusz, Krzysztof Gawronkiewicz „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona: Esencja. Romantyzm”

Grzegorz Janusz, Krzysztof Gawronkiewicz „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona: Esencja. Romantyzm”


Recenzował: Karol Sus

Powstałe w 2001 roku wydawnictwo Mandragora to, obok TM-Semic, jedno z ważniejszych, a już nieistniejących komiksowych wydawnictw w pookrągłostołowej Polsce. TM-Semic wprowadziło na polski rynek przebogaty, a wcześniej znany tylko szczątkowo, komiks amerykański, Mandragora natomiast była jednym z pierwszych typowo komiksowych wydawnictw nastawionych na rynek księgarski. Mimo że komiksy amerykańskie wydawane przez Mandragorę nie zawsze były najwyższych lotów („Hitman/Lobo”, „Lobo. Wyzwolony”), to wydawnictwo pozwoliło publikować tak ważnym polskim autorom jak Jerzy Szyłak („Benedykt Dampc i trup sąsiada”, „Szminka”, „Obywatel w palącej potrzebie”), Tobiasz Piątkowski i Robert Adler (kultowa seria „48 stron”), Janusz Pawlak („Josephine. Tchnienie Czarnego Lądu” pod pseudonimem Clarence Weatherspoon) czy wreszcie Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Januszow (jedno z ważniejszych dzieł polskiego komiksu czyli „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”).

Obecnie, 10 lat po pierwszym wydaniu, znów możemy cieszyć się przygodami prywatnego detektywa Ottona i jego błyskotliwego pomocnika, szczura Watsona – Wydawnictwo Komiksowe przygotowało wydanie zbiorcze zawierające oba albumy w jednym tomie. Decyzja ta ucieszyła mnie niezmiernie. Wydawnictwo nie tylko pokazuje nowe prądy w niezależnym komiksie światowym, ale także przybliża ważne komiksy rodzimych autorów (chociażby świetnie sprzedająca się seria komiksów Bogusława Polcha). Ach, gdyby tak jeszcze wznowienie „48 stron”, o które coraz trudniej nawet na portalach aukcyjnych.

Na „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona” składają się dwie nowelki rozgrywające się w Warszawie (która nie jest tutaj jedynie tłem komiksu, ale występuje jako pełnoprawny, zbiorowy bohater), kapitalnie odwzorowanej dzięki rysunkom Gawronkiewicza. Autorzy silnie osadzają akcję komiksu w polskiej scenografii, nie tylko umiejscawiając wydarzenia w stolicy, ale przede wszystkim odwołując się do klasyki polskiej literatury (pierwsza opowieść pt. „Esencja”) czy sztuki ogólnie (druga – „Romantyzm”). Tym sposobem na planszach albumu przewijają się największe tuzy polskiej sztuki, z romantykami na czele (Mickiewicz, Słowacki, Chopin).

Komiks duetu Gawronkiewicz/Janusz to niezwykle inteligentna, a zarazem niepozbawiona humoru podróż przez zaułki (i kanały) Warszawy połączona z odkrywaniem historii polskiej literatury. Wszystko to doprawione jest detektywistyczną, kryminalną nutką. Siła komiksu tkwi nie tylko w genialnych dialogach, ale także w samej postaci Ottona. Jest to jeden z tych bohaterów, z którym czytelnik szybko nawiązuje osobistą relację, tak bardzo pożądaną w dobrej opowieści. Otton jest pociesznym nieudacznikiem, uzależnionym od alkoholu, wiecznie bez pieniędzy, za to zawsze z ciętą ripostą na podorędziu. Jakże go nie polubić?

Krzysztof Gawronkiewicz, odpowiedzialny za rysunki w albumie, to marka sama w sobie. Charakterystyczny styl rysownika wydobywa z Warszawy cały brud i syf, od zaniedbanych zabytków z odpadającym tynkiem, poprzez kanały ściekowe, aż do zapuszczonego biura detektywistycznego Ottona, przypominającego raczej melinę niż kawalerkę (nawet jeśli to kawalerka starego pijaczyny mieszkającego ze szczurem). A może właśnie mieszkanie Ottona jest meliną przypominającą biuro detektywistyczne. Trudno dociec.

„Przebiegłe dochodzenia Ottona i Watsona” to jeden z ciekawszych i ważniejszych polskich komiksów ostatniej dekady. Doceniony został zresztą także na polu międzynarodowym jako najlepszy komiks europejski w Europejskim Konkursie Komiksu zorganizowanym przez telewizję Arte i francuskie wydawnictwo Glenat (w Polsce znane chociażby z publikacji komiksów Hermanna). Czy istnieje lepsza rekomendacja?

Korekta: Aleksandra Żurek

Scenariusz: Grzegorz JanuszPrzebiegle_dochodzenie1i2
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Wrzesień 2015
Seria: Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 240x320 mm
Stron: 88
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-35-0

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: