Gregg Olsen, „Lodowa kurtyna”

Gregg Olsen, „Lodowa kurtyna”


Recenzowała: Kinga Król

 

Co popycha ludzi do najstraszliwszych zbrodni? Co sprawia, że człowiek staje się bezwzględnym mordercą? Od dawna psycholodzy i psychiatrzy dwoją się i troją, aby przeniknąć do umysłu największych zbrodniarzy i znaleźć odpowiedzi na te właśnie pytania. Naturalne predyspozycje (np. wrodzona agresywność i zupełny brak odczuwania strachu), negatywne wzorce wyniesione z domu, przeżycie ciężkiej traumy najczęściej w dzieciństwie (molestowanie psychiczne i fizyczne) – to  niektóre z możliwych powodów, które skłaniają ludzi do bestialskich czynów. Tematyka ta od zawsze fascynowała również wielu pisarzy z gatunku szeroko pojętej grozy. W podróż w głąb zbrodniczego umysłu zabiera nas również w swojej najnowszej powieści pt. „Lodowa kurtyna” Gregg Olsen.

Cherrystone jest jednym z tych miast, w których wskaźnik liczby przestępstw jest naprawdę niewielki. To miejsce, gdzie żyje się spokojnie bez obawy o swoje mienie czy życie. Sielankę niewielkiego miasteczka w stanie Waszyngton burzy zaginięcie żony znanego przedsiębiorcy. Sytuacja wzbudza wielki niepokój, gdyż kobieta była w zaawansowanej ciąży. Dodatkowo mąż zaginionej wydaje się zupełnie niewzruszony zniknięciem Mandy, zachowuje się nader dziwnie, wzbudzając podejrzenia nie tylko wśród najbliższych, lecz również organów ścigania. Sprawą zajmuje się szeryf Emily Kenyon, która mobilizuje wszelkie środki, aby odszukać kobietę. W międzyczasie w trzech różnych miastach zostają zamordowane trzy młode dziewczyny, które łączy ze sobą jedynie fakt przynależności do studenckiej korporacji. Co ma wspólnego zaginięcie żony sprzedawcy samochodów w niewielkim mieście z morderstwami studentek? Początkowo wydaje się, że zupełnie nic…

Lektura „Lodowej kurtyny” obfituje w wiele zaskakujących zwrotów akcji i przeplatających się – z pozoru nie powiązanych ze sobą – wątków. Autor prowadzi z czytelnikiem interesującą grę – sprytnie podrzuca różne ślady i poszlaki, mające przybliżyć do rozwiązania zagadki, ale często prowadzące go w ślepy zaułek.

Ogromną zaletą powieści jest z pewnością jej warstwa psychologiczna. Mamy możliwość jednoczesnego poznania i obserwowania dwóch skrajnie odmiennych bohaterów – strzeżącej prawa szeryf Emily Kenyon oraz bezwzględnego, metodycznego w swym działaniu seryjnego mordercy. Pisarz wnika w umysł zabójcy, ukazując dość szczegółowo jego bestialstwo i okrucieństwo. Opisy znęcania się nad zwierzętami mogą przyprawić niejednego czytelnika o przysłowiową gęsią skórkę. Choć początkowo morderca wzbudza w nas jedynie poczucie odrazy, złość i niezrozumienie (co w przypadku tego rodzaju sytuacji wydaje się dość normalne), tak z upływem stron, wgłębiając się w jego losy i wewnętrzną walkę, jaką toczył ze sobą, uczucia skrajnie negatywne zaczynają stopniowo topnieć, ustępując ostatecznie miejsca współczuciu. Autor – jednym słowem – zafundował nam prawdziwy emocjonalny rollercoaster.

„Lodowa kurtyna” jest drugą częścią serii o szeryf Emily Kenyon. Nieznajomość poprzedniej części cyklu nie przeszkadza jednak w odbiorze powieści, gdyż stanowi jej luźną kontynuację. Dla szerszego i bardziej wnikliwego poznania przeżyć i motywów działania głównej bohaterki warto jednak przeczytać obie książki.

Lektura powieści Gregga Olsena z pewnością umili niejeden wieczór i sprawi, że przez kilka dobrych godzin będziemy niedostępni dla otoczenia. Trzeba sobie jednak odpowiedzieć na jedno podstawowe pytanie: czy mamy w sobie na tyle odwagi, by zajrzeć w umysł mordercy?

Korekta: Katarzyna Tatomir

olsen - lodowa kurtyna

  • Autor: Gregg Olsen
  • Tytuł: Lodowa kurtyna
  • Tytuł oryginału: Heart of Ice
  • Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  • Gatunek: Sensacja, kryminał
  • ISBN: 978-83-7839-748-9
  • Data wydania: 10.04.2014
  • Wymiary: 130 mm x 200 mm
  • Oprawa: miękka
  • Liczba stron: 600
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: