Graham Masterton „Susza”

Graham Masterton „Susza”


Recenzowała: Olga Michalik

 

Faktem jest, że od wielu lat, w wyniku efektu cieplarnianego, następuje stopniowe, globalne ocieplenie naszej planety. Systematyczny wzrost temperatury i stale zmniejszająca się w skali roku liczba opadów jest powodem katastrofalnej suszy coraz częściej dotykającej nie tylko kraje afrykańskie (gdzie w jej wyniku z głodu zmarły już setki tysięcy ludzi), ale ostatnio również Australię i USA.

W 2014 roku w Stanach Zjednoczonych szczególnie dotknięta suszą została Kalifornia, gdzie sytuacja jest tak trudna, że rząd został zmuszony do podjęcia środków nadzwyczajnych. Władze wprowadziły zakaz korzystania z wody do mycia samochodów i podlewania trawników. Pojawiły się też zapowiedzi, że być może potrzebne będą jeszcze bardziej radykalne sposoby oszczędzania wody. Wysokie temperatury i susze powodują też zwiększające się zagrożenie pożarowe. Na terenach dotkniętych klęską suszy szalejący ogień trawi zwykle ogromne połacie lasów i niszczy bardzo wiele domów.

Niosąc ratunek ludności zamieszkującej tereny dotknięte katastrofą, rząd i rozmaite organizacje humanitarne przesyłają zwykle wartą wiele milionów dolarów pomoc w postaci: wody, żywności, leków oraz środków pierwszej pomocy.

Wyobraźmy sobie teraz, że ta wyczekiwana z utęsknieniem, bezcenna pomoc nie nadchodzi… Zamiast niej, w drodze oszczędności, władze decydują się na wyjątkowo drastyczne środki – całkowite odcięcie wody w najuboższych dzielnicach, by uprzywilejowani (czytaj: bogaci i wpływowi) mieszkańcy nie musieli zaprzątać sobie głowy jej oszczędzaniem. Taki złowieszczy scenariusz stał się właśnie punktem wyjścia dla najnowszej powieści Grahama Mastertona. Akcja książki, noszącej niezwykle wymowny tytuł – „Susza”, toczy się w słonecznym (aż nadto) stanie Kalifornia, w którym od wielu miesięcy nie spadła nawet jedna kropla deszczu. Wszystkie zbiorniki wodne zaopatrujące miasto wysychają, a tafla wody w lokalnych jeziorach znajduje się na rekordowo niskim poziomie. Lata niegospodarności i sprzeniewierzania środków sprawiły, iż cały stan stanął teraz w obliczu całkowitej klęski żywiołowej. Tymczasem gubernator Smiley, miast myśleć o tym, jak pomóc mieszkańcom, planuje uczynić suszę formą selekcji naturalnej, oczyszczającej miasto z niepożądanych elementów (czytaj: bezrobotnych, biedoty i mniejszości etnicznych). Całkowicie odcina więc wodę najuboższym dzielnicom, zakazując przy tym jej sprzedaży na tych obszarach oraz ograniczając mieszkańcom dostęp do opieki medycznej. Podczas gdy mieszkańcy luksusowych willi pieczołowicie podlewają swoje wypielęgnowane trawniki i pola golfowe, pozostała część miasta pogrąża się w chaosie. Koszmarny upał, niemożność zaspokojenia dotkliwego pragnienia, czy choćby potrzeb higienicznych, plaga chorób wywołanych spożyciem zanieczyszczonej wody, których nie ma czym leczyć, trawiące miasto pożary, których nie ma czym gasić, stały się zarzewiem wybuchu powszechnych buntów i zamieszek, krwawo tłumionych przez armię najemników Smiley’a. Ulice zostały całkowicie opanowane przez bandy narkomanów i przestępców rabujących sklepy oraz dokonujących bezkarnych brutalnych napaści, zbiorowych gwałtów i okrutnych morderstw…

W tym świecie ogarniętym przemocą istnieje jednak człowiek, który zrobi wszystko, by wyrwać swoją rodzinę z tego piekła na ziemi. To główny bohater książki – były Marines, który wraz z grupą przyjaciół podejmuje desperacką wędrówkę przez rozżarzoną do białości pustynię, w celu odnalezienia drogi do ukrytego w jej sercu legendarnego podziemnego jeziora. Jego tropem ruszają wynajęci przez gubernatora najemnicy, których zadaniem jest zdobycie koordynat znanego z indiańskiej legendy tajemniczego zbiornika, którego zawartość jest teraz cenniejsza od złota. Gubernator Smiley nie cofnie się przed żadną zbrodnią, byle tylko móc wykorzystać tę wodę dla własnych celów.

Najnowsza powieść Grahama Mastertona zabiera czytelnika w szaloną podróż przez świat pełen grozy i akcji. Widowiskowe opisy walk, brutalne sceny przemocy, namiętny romans, drapieżny seks przeplatają się z politycznymi intrygami, tworząc doskonały thriller. Doskonale oddany klimat przesiąknięty atmosferą grozy, rosnące wciąż napięcie, dynamiczne zwroty akcji, a przede wszystkim realistyczność zaistniałego zagrożenia sprawia, że „Susza” na długo pozostaje w pamięci czytelnika. Świadomość tego, do czego może doprowadzić zwykłe zakręcenie kurka z wodą, rzuca zupełnie nowe światło na istotę naszego człowieczeństwa. Zrozumienie, jak cienka granica dzieli człowieka kulturalnego i kierującego się wysokimi przekonaniami moralnymi od walczącego o przetrwanie desperata, gotowego na wszystko, by bronić najdroższych sobie ludzi sprawia, że zimne dreszcze przechodzą nam po plecach. Podczas lektury nasuwają się pytania: jak ty postąpiłbyś w obliczu tak dramatycznej sytuacji? Czy w świecie pełnym chaosu i przemocy udałoby ci się ocalić własne człowieczeństwo? Do czego byłbyś się w stanie posunąć, walcząc o ocalenie własnej rodziny? Znalezienie odpowiedzi na te pytania z pewnością nie jest proste. Miejmy jednak nadzieję, że nie będziemy musieli przekonać się o tym na własnej skórze…

 

Korekta: Grzegorz Hammer

susza-qfant

  • Tytuł: SUSZA
  • Autor: Graham Masterton
  • tytuł oryginału: DROUGHT
  • literatura anglojęzyczna
  • tłumaczenie: Wiesław Marcysiak
  • liczba stron: 400
  • ISBN: 978-83-7885-956-7
  • oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • data wydania: 11 sierpnia 2014
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: