Graham Masterton, „Bazyliszek”

Graham Masterton, "Bazyliszek"


Autor: Olga Michalik

Główny bohater książki, profesor Nathan Underhill, marzy o wyhodowaniu jednego z mitycznych potworów: gryfa. Choć poświęca temu wiele czasu i energii, jego wysiłki spełzają na niczym. Maleńki gryf umiera podczas próby wyklucia się z jaja. Okazuje się, że nie był w stanie funkcjonować samodzielnie. Z powodu braku widocznych efektów pracy, profesor traci dofinansowanie i musi zamknąć projekt.

Tymczasem jego żona, Grace, przypadkowo dowiaduje się o istnieniu domu starców, w którym niespodziewanie zaczynają umierać pensjonariusze. W ich pokojach zostają znalezione martwe zwierzęta i rośliny. Nathan zaczyna podejrzewać, że komuś udało się powołać do życia bazyliszka – legendarnego stwora, który potrafił zabijać samym tylko spojrzeniem.

Profesor, wraz z żoną, udaje się do owego domu, by naocznie przekonać się o słuszności swojej teorii. Niestety, ich wizyta kończy się tragicznie: Grace, porażona spojrzeniem bazyliszka, zapada w śpiączkę. Lekarze nie potrafią jej pomóc. Może zrobić to tylko ten, komu udało się powołać do życia mitycznego potwora – doktor Zauber. Znika on jednak w podejrzanych okolicznościach. Z informacji zebranych przez Nathana wynika, że doktor ukrywa się w Polsce. Czy bohaterowi uda się go odnaleźć i przekonać, aby uratował Grace?

Książka porusza bardzo ważne tematy, nurtujące współczesne społeczeństwo: genetykę oraz związaną z nią etykę. Czy można poświęcić życie kilku ludzi, by uratować miliony?
Komórki macierzyste pobrane od bazyliszka mogą być ratunkiem dla wielu osób nieuleczalnie chorych. Ale bazyliszek, aby istnieć, potrzebuje pożywienia – ludzkiej energii życiowej… Gdy położymy na szali życie dziewięćdziesięcioletniego starca i pięcioletniego dziecka z porażeniem mózgowym, co ją przeważy?

Pomysły autora są oryginalne i interesujące, akcja przykuwa uwagę, a stopniowo narastające napięcie, w połączeniu z zaskakującym zakończeniem, czyni „Bazyliszka” lekturą godną polecenia. Należy jednak zauważyć, że ta powieść nie przypomina starszych pozycji Mastertona. Jest spokojniejsza, mniej brutalna. W „Bazyliszku” nie ma też seksu, co było kiedyś znakiem rozpoznawczym tego autora. Dużą zaletą powieści jest jej humor, a zwłaszcza doskonałe dialogi.
Warto wspomnieć, że spora część akcji książki dzieje się w Polsce, a dokładniej – w Krakowie. Masterton przytacza wiele ciekawych opisów tego miasta. Wspólnie z bohaterami zwiedzamy Stary Rynek, Sukiennice i inne piękne miejsca.
Mimo kilku małych pomyłek, takich jak błąd w nazwisku pogromcy smoka wawelskiego (autor podał szewca Skubę, zamiast legendarnego szewczyka Dratewki), książka powinna spodobać się szerokiemu gronu wielbicieli twórczości Grahama Mastertona.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Graham Masterton

Tytuł:Bazyliszek

bazyliszek_qfantData wydania:14 styczeń 2009

Wydawnictwo:REBIS

Pozostałe dane:liczba stron: 288

format: 135x215 mm

oprawa: miękka

ISBN-13: 978-83-7510-126-3

wydanie: I

tłumaczenie: Piotr Kuś

tytuł oryginalny: Monster Hunters: Basilisk

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: