Gena Showalter, „Mroczna noc”

Gena Showalter, "Mroczna noc"


Autor: Barbara Wyrowińska

Na peryferiach Budapesztu stoi zamek, w którym mieszka grupa tajemniczych mężczyzn. Młoda Ashlyn Darrow postanawia szukać u nich pomocy w związku z darem, jaki posiada – niezależnie od tego, gdzie się znajduje, słyszy głosy z przeszłości. Przytłoczona wiecznie towarzyszącą jej kakofonią dźwięków, ryzykuje spotkanie z ludźmi posądzonymi o posiadanie demonicznych mocy. Nie spodziewa się, że w murach ponurego zamczyska odnajdzie nie tylko upragnioną ciszę, ale i miłość życia.

”Mroczna noc” była nominowana do nagrody Rita Awards, zaś utwory Geny Showalter trafiły na listę bestsellerów New York Times i USA Today. Nic więc dziwnego, że moje oczekiwania wobec tej powieści były wysokie.

Książkę czyta się łatwo – czytelnik szybko wpada w wartki nurt opowieści. Lektura zajęła mi raptem jeden dzień. Szczerze jednak przyznam, że pisząc tę recenzję, jestem w swego rodzaju konfuzji…

Fabuła jest oparta na motywach mitologii greckiej (jeden z dominujących wątków jest swobodną przeróbką mitu o Pandorze), ale bohaterowie bardziej przypominają Jeźdźców Apokalipsy niż bohaterów mitycznych, choć płytkość ich charakterów odbiera im prawie cały urok. Żeby było jeszcze dziwniej, w jednym z rozdziałów odwiedzamy nie – jak można by się spodziewać – grecki Hades, lecz naiwne, średniowieczne piekło z rogatymi diabełkami, gdzie nieszczęśników przypieka się na wolnym ogniu. Bohaterowie, pradawni wojownicy, sprzeciwili się woli bogów. Karą za nieposłuszeństwo jest wieczne dzielenie ciała z okrutnymi demonami.

Cała ta kompilacja motywów i istot demonicznych z różnych kultur stanowi jednak wyłącznie tło dla właściwej historii, jaką jest opowieść o miłości między kobietą, a opętanym przez demona wojownikiem. Jak na gatunek paranormal romance przystało, powieść opiera się na elementach fantastycznych i nadprzyrodzonych; rzeczywistość zwykłych śmiertelników ustępuje miejsca wątkom demonicznym, całość zaś tchnie silnym ładunkiem emocjonalnym ze szczyptą erotyki.

Ona piękna, delikatna, niewinna; on ponury, diaboliczny, z mroczną tajemnicą, skrywaną na dnie równie mrocznych oczu. Dość zgrany motyw ale działał, działa i zawsze będzie działać na kobiecą wyobraźnię. Nie oszukujmy się – Harlequin (którego częścią jest wydawnictwo Mira) publikuje książki dla kobiet znudzonych szarą rzeczywistością, marzących o romansie i gorącym uczuciu.

I takie czytelniczki znajdą w tej książce dokładnie to, czego szukają. Z jednym, wszakże, zastrzeżeniem: powinny nieco przymknąć oko na logikę poczynań postaci.
Czy kobieta, widząc mordercę, natychmiast rzuca mu się w ramiona? Czy po  kilkunastu godzinach znajomości może pokochać owego zabójcę bezgranicznie i dozgonnie? Czy mordowano by kogokolwiek w jego własnym łóżku, mając do dyspozycji przestronne i wygodne lochy (dodajmy, że owe morderstwa odbywają się regularnie co noc, a krwi przy tym jest sporo i ktoś każdego ranka musi to wszystko posprzątać!)?

„Mroczna Noc” to baśń. „Piękna i bestia” dla dorosłych, w demonicznym wydaniu – i tak właśnie trzeba ją czytać.

Największą bolączką powieści jest… przedawkowanie. Autorka, pragnąc uczynić świat, historię i postacie jak najbardziej interesującymi i niezwykłymi, najzwyczajniej przeholowała. Zalała nas falą różnych demonicznych wojowników, aż w pewnej chwili gubimy się i nie wiemy, kto jest kim. Maddox, ukochany bohaterki, zamiast być kimś szczególnym, staje się jednym z wielu. Przesada dotyczy również samej Ashlyn – autorce nie wystarczyło obarczenie bohaterki darem słyszenia głosów, uczyniła ją jeszcze członkinią dziwacznego Instytutu Parapsychologii. To, z kolei, stało się pretekstem do wprowadzenia dość absurdalnych, nieuzasadnionych fabułą, retrospekcji z życia Ashlyn, jak opowieść o goblinie gwałcącym kobiety (sic!).

Trzeba jednak przyznać, że akcja nie nuży, nie zwalnia ani na chwilę, chociaż momentami ta galopada też nie wychodzi powieści na dobre. Mimo małych językowych „potworków”, wychylających się czasem z tekstu, powieść czyta się zaskakująco dobrze. To relaksująca książka, dobra na samotne popołudnie. Nie oczekujmy jednak od niej zbyt wiele.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

gena_showalter_mroczna_noc

 

Autor:Gena Showalter

Tytuł:Mroczna noc

Data wydania:maj 2010

Wydawnictwo:Mira

Pozostałe dane:Tytuł oryginału: The Darkest Night

Liczba stron: 316

ISBN: 978-83-238-6671-8

Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Rok wydania oryginału: 2008

Cena: 34,99 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: