Gena Showalter, „Mroczna Noc”

Gena Showalter, „Mroczna Noc”


Autor: Magdalena Mińko

Gena Showalter zasłynęła w Stanach Zjednoczonych jako autorka powieści z pogranicza literatury paranormal i współczesnego romansu, w tym także tekstami kierowanymi do młodzieży. Jej opowiadania publikowane były przez „Cosmopolitan” i „Seventeen”, a wiele książek znalazło się w czołówce bestsellerów „New York Timesa” i „USA Today”. Na polskim rynku debiutuje powieścią „Mroczna noc” z 2008 r., która ukaże się nakładem wydawnictwa Mira.

Nie powiem, by na pierwszy rzut oka książka zachęcała do lektury. Okładka, którą w większości wypełnia kolor czerwony i muskulatura wytatuowanych męskich pleców, bardziej kojarzy się z kioskowymi seriami wydawniczymi typu „Harlequin”. Sprawy mają się nieco lepiej, jeżeli chodzi o zawartość. Mimo że autorka wątek romantyczny, by nie rzec erotyczny, stawia na pierwszym miejscu, jednocześnie stara się zachować proporcje między nim, a akcją.

U podnóży owianego tajemnicą gmachu krzyżują się drogi Maddoxa i Ashlyn. Wojownika, w którego ciele antyczni bogowie za dawne winy zamknęli demona oraz całkiem współczesnej dziewczyny, której parapsychiczne zdolności pozwalają słyszeć i rozumieć głosy, dobiegające z odległej przeszłości miejsc, w których się znalazła. Żadne z nich nie może być pewne, czy nie ma do czynienia z wrogiem, a magnetyzm, który przyciąga ich do siebie, nie okaże się kolejną ze sztuczek przeciwnika, mającą na celu uśpienie ich czujności. Jednak początkowa fascynacja, dzięki której ona po raz pierwszy poznaje znaczenie słowa „cisza”, on zaś znajduje ukojenie w nawiedzających noc w noc jego duszę piekielnych mękach, przeradza się w uczucie i marzenie o wspólnym szczęściu.

Tymczasem konflikt pararealnych mocy zaczyna zagrażać stabilności świata śmiertelnych. Maddox i Ashlyn, znajdujący się w samym centrum konfliktu, zostają wystawieni na ciężką próbę, kuszeni z jednej strony pragnieniem zatracenia, a z drugiej – chęcią ochrony ukochanej osoby.

Książkę czyta się z zaskakującą lekkością, choć zdarzają się momenty, gdy mamy wrażenie, że akcja zapętla się, a autorka popada w dłużyzny. Gena Showalter dba jednak o to, by dostarczyć czytelnikowi różnorodnych bodźców. Nie uciekając się do wymuszonej pruderii, opisuje emocje i stany głównych bohaterów, targające nimi namiętności i furie, lęki oraz nadzieje.

Książkę Geny Showalter najlepiej potraktować jako rodzaj rozrywki, urozmaicającej deszczowe popołudnia (których ostatnio nie brak o tej porze roku). Powieść ta, ze względu na bogactwo poruszanych wątków, może zainteresować szeroki krąg czytelników, choć wydaje się, że jest przeznaczona raczej dla odbiorców płci żeńskiej.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor: Gena Showaltergena_showalter_mroczna_noc

Tytuł: Mroczna Noc

Data wydania: 5/2010

Wydawnictwo: Mira

Miejsce wydania: Warszawa

Wydanie polskie:

Tytuł oryginalny: Lords of the Underworld: The Darkest Night

Rok wydania oryginału: 2008

Liczba stron: 316

Oprawa: miękka

ISBN-13: 978-83-238-6671-8

Wydanie: I

Cena z okładki: 34,99 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: