Feliks W. Kres, „Północna Granica”

Feliks W. Kres, "Północna Granica"


Autor: Piotr Michalik

Z twórczością Feliksa W. Kresa po raz pierwszy zetknąłem się cztery lata temu. Pierwszą jego książką, którą przeczytałem, była „Galeria złamanych piór” – zbiór felietonów na pograniczu poradnika pisarskiego i krytyki literackiej. Przyznam szczerze, że podczas tej lektury bawiłem się nie gorzej, niż przy najbardziej odjazdowych utworach literackich. Autor jawił mi się jako bezkompromisowy fachowiec, człowiek,  który nawet z piasku ukręci pasjonującą fabułę. Pomyślałem wtedy, że jeśli autor tak wprawnie opowiada o pisarstwie, to jakież książki musi tworzyć! Gdy przeczytałem jego pierwszy utwór literacki, a była nim powieść „Klejnot i wachlarz”, to wiedziałem, że jest to prawdziwa miłość.

Niestety, zabrakło czasu, by usiąść i w skupieniu, po kolei, przeczytać wszystkie tomy „Księgi całości” – cyklu osadzonego w świecie Szereru. Na niebie Szereru wiszą dwie potęgi: Szerń, która obdarzyła inteligencją trzy gatunki istot: ludzi, koty i sępy, oraz Aler – moc, która przybyła do Szereru z innego świata, a jej twory – złoci i srebrni walczą z dziećmi Szereru na terenie zwanym Północną Granicą.

Obrońcy jednej ze stanic muszą stawić opór nawałnicy srebrnych i złotych potworów, a także powstrzymać je przed realizacją planów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla mieszkańców Szereru. Historia zaczyna się od wyprawy setnika Rwata, przedsięwziętej w celu obrony wiosek przed najazdami Alerów. Setnik jest jednym z tych ludzi, których podkomendni darzą wielkim szacunkiem, chociaż ci wymagają od nich heroicznych czynów, a czasem i poświęcenia życia dla tak zwanej sprawy. Najlepszym zwiadowcą Rwata jest kot Dorlot, indywidualista o odważnym sercu i bystrym wzroku. Tym razem jednak wyprawa potoczy się zupełnie inaczej niż zwykle. Przeciwnik ma plan, którego legioniści Rwata nie rozumieją – plan, będący początkiem czegoś...

Kres wykreował świat pełen tajemnic, a jednocześnie – bardzo logicznie poukładany. Bohaterowie mają różne motywacje, lecz łączy ich walka o przetrwanie. Magia (prawdziwa magia, nie efektowne sztuczki kuglarskie!) jest częścią tego świata. Wiemy, że istnieje, ale podobnie jak Szerń, pozostaje w sferze tajemnic. To dawkowanie wyjaśnień sprawia, że świat Szereru jest tak niezwykły. Niedopowiedzenia nie rażą, przeciwnie – tylko wzmagają chęć zapoznania się z nim.

Kres jest rzemieślnikiem, nie bajarzem. Jego historie są dopracowane w każdym detalu. Nie znajdziecie u niego dłużyzn czy zbędnych dialogów o pogodzie. Jeśli spodziewacie się książki o Conanie, który w pojedynkę wymiata pół armii, to srogo się zawiedziecie. Bohaterowie Kresa – mówię o setniku i legionistach –  pomimo że odważni i świetnie wyszkoleni, są tylko ludźmi (lub kotami). Mają uczucia, czasem boją się, czasem potrzebują coś zjeść, a czasem giną, gdy wróg okazuje się silniejszy lub ma przewagę liczebną. Nawet się nie spostrzeżecie, gdy wraz z nimi popędzicie pustoszonymi przez Alerczyków dolinami Szereru i w szale bojowym staniecie przeciw wielotysięcznym armiom. Może będzie to walka bez patosu i skrupułów, ale któż rozlicza zwycięzców, któż słucha pokonanych?

To, co poraża w narracji Kresa, to nieprawdopodobny wręcz realizm opisów, których brutalność nie każdemu może się spodobać, ale każdy musi docenić kunszt, z jakim została przedstawiona. Autor pokazuje mistrzowskie rzemiosło, tworząc z pozornie banalnych historii o odwadze, honorze i miłości, literaturę bardzo wysokiego lotu, którą miłośnik fantasy połknie z ogromną rozkoszą.

Każdy fan Feliksa W. Kresa (ten obecny i ten przyszły) powinien być wdzięczny Wydawnictwu MAG, że od ubiegłego roku wznawia jego książki, nadając im wspaniałą oprawę graficzną. Okładkowe ilustracje są sugestywne i doskonale oddają treść książek. Same tomiska są porządnie zszyte, świetnie leżą w dłoni, a duże litery ułatwiają czytanie.
Polecam „Północną granicę” wszystkim wielbicielom mrocznego fantasy, którzy mają dosyć bajek o elfach i hobbitach.  Jeśli szukacie opowieści prawdziwej, pomimo że dziejącej się w fantastycznym świecie, to takie rzeczy znajdziecie tylko u Kresa – nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Feliks W. Krespnocna_granica_qfant

Tytuł:Północna Granica

Data wydania:2009

Wydawnictwo:MAG

Pozostałe dane:ISBN: 978-83-7480-128-7

Oprawa: miękka

Format: 125x195

Liczba stron: 350

Rok wydania: 2009

Cena detaliczna: 29.99 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: