Fabien Nury, Sylvain Vallee „Pewnego razu we Francji” tom 1 i 2

Fabien Nury, Sylvain Vallee „Pewnego razu we Francji” tom 1 i 2


Recenzował: Karol Sus

Tematyka Holocaustu oraz trudnych losów żydowskich rodzin podczas II Wojny Światowej w publikacjach Wydawnictwa Komiksowego była już poruszana niejednokrotnie. Przykładami mogą być komiksy autobiograficzne bądź wspomnienia kolejnych pokoleń bazujące na opowieściach dziadków czy rodziców, którzy przeżyli piekło II Wojny Światowej. Wystarczy wspomnieć choćby takie tytuły jak „Córka Mendla. Wspomnienia” Martina Lemelmana i „Skazane na siebie” Miriam Katin. Pod tym względem seria „Pewnego razu we Francji” wydaje się być ewenementem.

Wydawnictwo Komiksowe opublikowało właśnie drugi album komiksu, który wprawdzie traktuje o Żydach w czasie dwudziestolecia międzywojennego oraz samej wojny, ale losy te stanowią tylko tło historii głównego bohatera. Postać Józefa Joanovici posłużyła francuskim autorom, Fabienowi Nury (scenariusz) i Sylvainowi Vallee (rysunki), jako inspiracja do stworzenia intrygującej, kryminalnej serii komiksowej.

Życiorys Józefa Joanovici pełny jest białych plam. Pewnych informacji na jego temat jest niewiele. Wiadomo, że ten pochodzenia żydowskiego złomiarz dorobił się niemałej fortuny. Niestety, działał na dwa fronty, zaopatrując zarówno Francję, jak i nazistowskie Niemcy w cenne surowce do produkcji broni. Cenne szczególnie dla Niemiec, które w ramach traktatu wersalskiego miały być całkowicie rozbrojone. Zdobycie stali dla przemysłu wojskowego, przynajmniej oficjalnymi kanałami, było więc niemożliwe. Ostatecznie Józefowi zostają postawione zarzuty szpiegostwa, za które zostaje skazany. Wiele znaków zapytania i niedopowiedzeń w historii życia tego zagadkowego człowieka zostało w komiksie uzupełnionych dzięki wyobraźni scenarzysty, przez co czytelnicy mogą cieszyć się niezwykle intrygującą serią.

Pierwszy album, „Imperium pana Józefa”, miał za zadanie wprowadzić czytelnika w burzliwą historię głównego bohatera. Wydarzenia ukazane są tu niechronologicznie, rzucając pojedyncze migawki losów Józefa Joanovici. Wyłania się z tego ogólny obraz bohatera, człowieka o wielu twarzach. Czasem widzimy go jako bezwzględnego biznesmena kochającego tylko pieniądze, aby zaraz ujrzeć ojca rodziny próbującego zadbać o bezpieczeństwo najbliższych w trudnych czasach wojny. Szczególnie trudnych dla Żydów. Gdy już zdaje się, że dla Joanoviciego nie istnieje bliźni, że liczy się tylko on sam – bohater ratuje obcych ludzi przed pewną zagładą w obozie. Kim zatem jest Józef Joanovici? Kryminalistą? Biznesmenem? Sabotażystą? Konfidentem? Zdrajcą? Oszustem? Filantropem? A może zwykłym złomiarzem, któremu się poszczęściło?

„Czarne wrony”, drugi album, wprowadza do serii porządek chronologiczny. Akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Główny bohater, starając się chronić siebie i swoich najbliższych, popada w coraz większe kłopoty. Ryzykowna gra, którą podejmuje zarówno z rządem Francji, jak i z nazistami, powoli zaczyna wymykać się spod kontroli. O ile dotychczas to raczej Józef Joanovici dyktował warunki, tak teraz coraz częściej staje się on jedynie marionetką poddającą się szantażowi. Dokąd zaprowadzi to bohatera? Pętla powoli się zaciska…

Korekta: Katarzyna Tatomir

Pewnego razu we Francji #1: Imperium pana Józefaokladka-600
Pewnego razu we Francji #2: Czarne wrony
Scenariusz: Fabien Nury
Rysunki: Sylvain Vallee
Wydanie: I
Data wydania: Lipiec 2014
Tłumaczenie: Grzegorz Przewłocki
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215 x 290 mm
Stron: 54
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-04-6

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: