F.G. Cottam, „Klątwa Magdaleny”

F.G. Cottam, "Klątwa Magdaleny"


Autor: Maryla Kowalska

Mark Hunter, były żołnierz służb specjalnych pod jurysdykcją Jej Królewskiej Wysokości, przeżył w życiu niejedno. Był pewien, że nic nie będzie w stanie go złamać. Nagła śmierć żony i córeczki wystawiła go na ciężką próbę; wraz z dziesięcioletnim synkiem musieli na nowo uczyć się, jak przetrwać każdy dzień. Wydawało się, że przeprowadzka do chmurnej Szkocji pozwoli zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach. Jednak pewnego dnia przeszłość odżywa: mały Adam zapada na tajemniczą chorobę, zapowiedzianą wiele lat wcześniej przez czarownicę z amazońskiej Magdaleny, a w drzwiach domu staje pani doktor, do złudzenia przypominająca zmarłą Lilian.

Klątwa Magdaleny” należy do gatunku książek, określanego przez wydawców mianem thrillera paranormalnego. Celem takich powieści jest przestraszenie czytelnika i skonfrontowanie jego racjonalnego punktu widzenia z wydarzeniami nie z tej ziemi. „Klątwa Magdaleny”  jest przeznaczona dla przeciętnych zjadaczy książek, którym nie znudziły się jeszcze standardowe rozwiązania. Dla innych będzie bardzo przewidywalna, choć niewątpliwie czyta się ją w miarę lekko i bezboleśnie. Od początku wiadomo, co połączy piękną lekarkę i ojca jej małego pacjenta. Dzieci opisywane w książce są urocze i anielsko piękne, czarownice – złowrogie, a dziennikarze – naiwni. Tajemniczy artefakt, znaleziony na początku, okazuje się kluczem do rozwiązania zagadki, przypadki nie istnieją, a postępowanie bohaterów determinują magiczne wydarzenia sięgające czasów Cromwella.

Trzeba jednak przyznać, że choć większość „elementów dreszczogennych” jest dosyć przeciętna, to jednak dwa czy trzy mogą naprawdę przerazić czytelnika. Rozmaite potwory i upiory służące czarownicy z Magdaleny zostały odmalowane w taki sposób, że faktycznie budzą niepokój. Najwięcej zaś książka zyskuje w momentach, gdy prawdziwe niebezpieczeństwo czai się za plecami, a autor perfidnie porzuca czytelnika, zostawiając go na pastwę jego własnej wyobraźni.

W powieści F.G. Cottama nie znajdziemy dużych błędów, ale spora część lektury tchnie nieokreśloną, mdląco-słodką nijakością. Niewskazane jest, by czytelnik „wyłączył się” podczas czytania, bo akcja książki toczy się dosyć wartko, ale czasem, doprawdy, trudno się powstrzymać.

„Klątwa Magdaleny” to książka dla osób znudzonych codziennością, które pragną  wyrwać się na chwilę w świat namiętnych miłości i tajemniczych klątw, stających na przeszkodzie szczęściu. Bardziej wymagających czytelników ta powieść prawdopodobnie rozczaruje.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:F.G. Cottamklatwa_magdaleny_qfant

Tytuł:Klątwa Magdaleny

Data wydania:27 kwiecień 2010

Wydawnictwo:Amber

Pozostałe dane:
Liczba stron: 304
ISBN-13: 9788324136520
Oprawa: miękka
Wymiary: 148 x 210 mm
Cena: 32,80 zł
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: