Elżbieta Cherezińska, „Saga Sigrun. Północna Droga”, tom I

Elżbieta Cherezińska, „Saga Sigrun. Północna Droga”, tom I


Autor: Kinga Jakubowska

Wczesnośredniowieczna Skandynawia. Wikingowie i ich łupieżcze wyprawy, wojny, walka o władzę, ścieranie się dwóch kultur: pogańskiej i chrześcijańskiej. Jeśli tak wyobrażacie sobie „Sagę Sigrun”, to jesteście w błędzie. Owszem, tło wydarzeń jak najbardziej się zgadza, ale to nie mężczyźni – wojowniczy, nieugięci, mężni – są głównymi bohaterami powieści. Tym razem historia została opowiedziana z innej perspektywy – z punktu widzenia kobiet, które wiernie i z utęsknieniem czekają na powrót swych mężów.

„Saga Sigrun” to pierwsza część cyklu „Północna Droga”. Tytułowa bohaterka, Sigrun, jest jedyną córką potężnego jarla Północy, a jej historia stanowi główny wątek powieści.

Sigrun to dziewczyna z dobrego domu, żyjąca w dostatku jedynaczka, oczko w głowie swego ojca, Apalvaldra. Matka i służące nauczyły ją wszystkich prac, które każda szanująca się gospodyni powinna umieć wykonać. Beztroskie, w gruncie rzeczy, i nie obarczone żadnymi problemami życie córki jarla zmienia się diametralnie, gdy w wieku szesnastu lat staje się kobietą i musi podjąć decyzję o zamążpójściu. Ojciec wybiera jej odpowiedniego kandydata na męża, mając na uwadze przyszłe losy rodu, które stoją pod wielkim znakiem zapytania. Sigrun poddaje się woli ojca i poślubia Regina – jarla Namsen.

Dziewczyna ma ogromne szczęście – trafia na mężczyznę, w którym zakochuje się bez pamięci. Szaleńcza miłość, namiętność, pożądanie i szczęście przeplatają się tu z ogromną tęsknotą, niepokojem i oczekiwaniem na powrót ukochanego męża. Sigrun spełnia się nie tylko jako żona i matka, ale także jako dobra gospodyni. Wszyscy mają jak najlepsze zdanie o młodej i pięknej żonie jarla – daje się bowiem poznać jako osoba łagodna, pracowita, zaradna i mądra. Można odnieść wrażenie, że Sigrun wykonuje posłusznie swoje obowiązki i realizuje się tylko w typowych, kobiecych rolach. Jednak gdy Regin opuszcza Namsen, to właśnie ona nadzoruje wszelkie prace i dba o bezpieczeństwo mieszkańców. Interesują ją również sprawy związane z władzą i potrafi wyciągać odpowiednie wnioski (Regin nie raz był pod wrażeniem jej mądrości i dociekliwości). Jest religijna – troszczy się o przychylność bogów wobec wojowników i mieszkańców Namsen oraz wobec swej rodziny, składając krwawe ofiary ze zwierząt ku czci Odyna. Co czeka młodą żonę jarla, przed jakimi wyborami przyjdzie jej stanąć i czy spełni oczekiwania męża oraz swych poddanych?

Bohaterami „Północnej Drogi” są postacie fikcyjne, umieszczone w konkretnych realiach historycznych, które autorka postarała się z niezwykłą pieczołowitością odtworzyć i na swój sposób zinterpretować.

Elżbieta Cherezińska posługuje się niezwykle plastycznym językiem, oddającym w pełni charakter ówczesnych czasów. Pochylając się nad wieloma detalami, sprawiła, że rozkoszowałam się pięknem okalającym Namsen, czułam słodki zapach miodu i mroźne powietrze Północy, słyszałam śmiech Regina i widziałam każdą łzę, płynącą po jasnej twarzy Sigrun. Na uznanie zasługują również opisy miłości – poetyckie i zmysłowe. Mamy tu do czynienia z erotyką w naprawdę pięknym wydaniu.

Niektórzy czytelnicy zarzucali autorce, że fabuła „Sagi Sigrun” jest zbyt wyidealizowana. A może wcale nie? Może to my, przesiąknięci serialowymi wzorcami miłości, nie dopuszczamy do siebie myśli, że niektórym dane jest prawdziwe, czyste uczucie, łączące dwoje ludzi? Jeśli w związku nie dzieją się dramatyczne sceny, ludzie na okrągło nie drą ze sobą kotów, nie rozwodzą się, nie zdradzają – takie życie uważamy za nudne. Dlaczego piękna miłość wydaje się nam nienormalna i nierzeczywista? Może jestem niepoprawną romantyczką, ale ja wierzę, że taka miłość jest możliwa…

„Saga Sigrun” to opowieść o bezgranicznej miłości, jedności dusz, tęsknocie i szczęściu, które udało się wyłowić z morza wojen, krwi, szczęku oręża i widma nieuchronnej śmierci. Szczerze polecam wszystkim „Północną Drogę” z nadzieją, że i was oczaruje świat, który stworzyła Elżbieta Cherezińska.

 

Korekta: Natalia Bieniaszewska

 

Autor:Elżbieta Cherezińskasaga_sigrun_qfant

Tytuł:Saga Sigrun. Północna Droga

Data wydania:2009

Wydawnictwo:ZYSK I S-KA

Pozostałe dane:Ilość stron: 406

Wymiary: 145 x 205

ISBN: 978-83-7506-351-6

Oprawa: miękka

Cena: 29,90

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: