Elżbieta Cherezińska, „Pasja według Einara. Północna Droga”, tom III

Elżbieta Cherezińska, „Pasja według Einara. Północna Droga”, tom III


Autor: Kinga Król

Za sprawą trzeciego tomu „Północnej drogi” autorstwa Elżbiety Cherezińskiej, ponownie przenosimy się do Skandynawii sprzed tysiąca lat. Wikingowie. Wojny. Nadejście nowej wiary – chrześcijaństwa. Mamy więc wszystko to, na co czekali miłośnicy cyklu. Po dwóch „kobiecych” tomach, przyszedł czas na oddanie głosu mężczyznom, a właściwie jednemu. Bez obaw, nie będzie krwawo (czy na pewno?), a wojny, przynajmniej te zbrojne, będą jedynie tłem toczących się wydarzeń.

Każda z części cyklu opowiada tę samą historię, choć z perspektywy innych bohaterów. Za sprawą tak różnych od siebie postaci, udało się ukazać poszczególne wydarzenia w szerszym i głębszym kontekście. Każdy z bohaterów dołożył do historii cząstkę siebie, rozwijając wątki dotąd pomijane, bądź nadając sens początkowo nieistotnym wydarzeniom. Kto tym razem, po słodkiej Sigrun i twardej Halderd, zabrał głos w trzecim tomie? Poznajcie bliżej Einara – syna Tjostara najwyższego kapłana Odyna, którego życiową misją (a może przeznaczeniem?) staje się niesienie światła… Chrystusa na pogańskie tereny Skandynawii.

Ojciec Einara oprócz sprawowania niezwykle ważnej funkcji w społeczności Panów Północy, był zwykłym kobieciarzem, co spowodowało, że chłopca wychowywało dziewięć matek (licząc te kobiety, które zostawały z nimi na dłużej). Gdy w niejasnych okolicznościach umiera Tjostar, Einar zostaje oddany na wychowanie do klasztoru w obawie przez skrytobójcami jego ojca. Wiking, żyjący dotąd w poczuciu wolności, beztroski, otoczony zgiełkiem uczt, zaangażowany w sprawy polityczne, konfrontuje się z twardymi zasadami benedyktyńskiej reguły zakonnej, która nakazuje ciszę, dyscyplinę i post. Przyzwyczajony do innego stylu życia, chłopiec przez długi czas nie może odnaleźć się w klasztorze, nie rozumie reguł i zasad tam panujących, a co najgorsze nie czuje obecności Boga. Izolacja od zewnętrznego świata, nie odcięła jednak Einara od przyziemnych spraw. Za sprawą opata i tajnego bractwa, którego staje się członkiem, w tajemnicy wypełnia misje mające w ostatecznym rozrachunku dopomóc szerzeniu chrześcijaństwa wśród pogańskich władców Północy. Życiowy cel młodego, ambitnego mężczyzny schodzi jednak na dalszy plan, gdy na swojej drodze spotyka piękną Halderd, żonę jarla. Czy Einar, rozdarty między miłościami do Boga i kobiety, dokona ostatecznego wyboru?

Cherezińska posługuje się pięknym i bogatym językiem, który doskonale oddaje ducha średniowiecznej Skandynawii. Dzięki historii Einara, poznajemy „od środka” zarówno surowe zakonne życie, kulisy polityki na najwyższych szczeblach władzy, jak i kolejne kroki wykorzeniania religii pogańskiej przez chrześcijaństwo. Bogactwo treści, wątków, bohaterów i wrażeń gwarantowane.

„Pasja według Einara” to opowieść przejścia ze świata pogańskiego w chrześcijański, ze starego w nowe. To historia pełna pasji i namiętności, która porusza, zadziwia i zastanawia. Trzecia odsłona „Północnej Drogi” zdecydowanie zwiększyła mój apetyt na ostatnią część cyklu!

 

Korekta: Maja Borawska

 

Autor: Elżbieta Cherezińskapasja_wedlug_einara_qfant

Tytuł: Pasja według Einara

Data wydania: 2011

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Pozostałe dane: Cykl:Północna Droga

ISBN: 978-83-7506-792-7

Liczba stron: 392

Okładka: miękka

 

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: