Elizabeth Chadwick, „Córki Graala”

Elizabeth Chadwick, "Córki Graala"


Autor: Barbara Wyrowińska

Korekta: Lau

Sięgałam po tę powieść z pewną dozą niepokoju, ale i z zaciekawieniem. Zawsze pasjonował mnie świat średniowiecznej Europy, więc książka, której akcja rozgrywa się w XIII-wiecznej Francji, mnie zaintrygowała. Rzecz dzieje się w czasach, gdy południową Europę zalewa fala herezji. Katarzy z zaskakującym sukcesem nawracają na swoją wiarę tysiące katolików. Po latach bezskutecznej ewangelizacji papież Innocenty III decyduje się na ostateczność – zwołuje krucjatę przeciwko Katarom, która to krucjata okaże się w przyszłości jedną z najczarniejszych kart historii Kościoła. W opanowanej wojną Langwedocji Bridget – potomkini Marii Magdaleny obdarzona niezwykłymi zdolnościami uzdrowicielskimi – próbuje wypełnić swoje przeznaczenie. Musi zadbać o ciągłość rodu i przekazać swojej córce nie tylko zdolności, ale i tajemnicę swojego pochodzenia.

Niestety, wbrew temu co napisane na okładce, nie czekało mnie oczarowanie, a rozczarowanie. Historia nie zachwyca. Gdy pozbawimy ją historycznego tła okazuje się dość banalna, i przywodzi na myśl raczej przeciętny romans fantasy, okraszony ostentacyjną erotyką dość niskich lotów. Już w połowie książki poczułam nieodpartą tęsknotę, by wszystkich bohaterów hurtem spalono na stosie, a mnie oszczędzono dalszej lektury.

Nie należy opierać na tej powieści swojego wyobrażenia o średniowiecznej Francji. O ile autorka dość dokładnie przedstawia przebieg krucjaty, o tyle obce jej są realia życia w XIII wieku. W tekście nie brakuje błędów merytorycznych. Rycerze salutują, walczą XVI-wiecznymi lancami, krzyżowcy mianują się współczesnymi stopniami wojskowymi, a byle szlachcic obnosi się obszytymi złotem jedwabnymi szatami. Forma prowadzenia dialogów, zwłaszcza damsko-męskich, nie oddaje zupełnie ducha tamtych czasów. Również stylistyka pozostawia wiele do życzenia. To wszystko sprawia, iż pozycji tej nie można traktować zbyt poważnie. Ot, kolejna lektura, którą można (ale niekoniecznie trzeba) zapełnić nudny wieczór, a którą zapomni się w krótszym czasie, niż zajęło jej przeczytanie.

Autor:Elizabeth Chadwick

Tytuł:Córki Graala

Data wydania:7/2009

Wydawnictwo:Aurum

Pozostałe dane:Tytuł oryginalny: Children of Destiny / Daughters of the Grail

Wydanie: I

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: