Dariusz Piwowarczyk „Słynni rycerze Europy. Rycerze w służbie dam i dworu „

Dariusz Piwowarczyk "Słynni rycerze Europy. Rycerze w służbie dam i dworu "


Autor: Barbara Wyrowińska
Korekta: Agata Michniewicz

„Rycerze w służbie dam i dworu”, czyli miłość wśród szczęku oręża

„Rycerze w służbie dam i dworu” to druga, po „Rycerzach Chrystusa”, część tetralogii „Słynni rycerze Europy”. Stanowi zbiór monografii dziesięciu znamienitych rycerzy Europy pełnego średniowiecza, pisanych z perspektywy ich powinności względem władców i dworu. W książce czytelnik znajdzie nie tylko fakty z życia rycerzy, ale i obraz skomplikowanych stosunków wasalnych, w jakie byli uwikłani, pozna genealogię rodów, a wszystko to przedstawione na bogato zarysowanym tle historycznym. Autor wydobywa ludzkie oblicza z postaci obrosłych mitami i legendami, ukazuje sylwetki ludzi o nieprzeciętnym charakterze i sile, dążących do potęgi i sławy.

Często w dążeniach tych bohaterowie esejów obierali metody mało szlachetne i rycerskie, o czym świadczyć może mnogość kościołów i klasztorów ufundowanych przez rycerstwo jako pokuta za grzechy. Żyjący w różnych miejscach Europy, w różnych czasach, pozwalają śledzić proces ewoluowania i recepcji czysto świeckich rycerskich obyczajów jak turnieje czy poezja trubadurów. Ta ewolucja tyczy się również podejścia do płci pięknej – mało kto bowiem zdaje sobie sprawę z tego, iż początkowo kobieta nie była dla rycerza podmiotem uwielbienia, a często przedmiotem – środkiem do osiągnięcia takich celów jak bogactwo i władza.
Nie zaprzeczam, że lektura wymaga od czytającego pewnego skupienia, jednak nie znaczy to, iż jest to pozycja tylko dla pasjonatów. Wręcz przeciwnie! To fascynująca lekcja historii dla każdego. Samo wydanie zachwyca: twarda okładka pokryta piękną obwolutą, treść opatrzona licznymi ilustracjami, dzięki czemu lektura jest prawdziwą przyjemnością

Autor:Dariusz PiwowarczykSłynni_rycerze_Europy_Rycerze_w_sluzbie_dam__dworu_qfant

Tytuł:Słynni rycerze Europy. Rycerze w służbie dam i dworu

Data wydania:2009

Wydawnictwo: Iskry

Pozostałe dane:ISBN: 978-83-244-0095-9

Oprawa: twarda z obwolutą

Ilość stron: 540

Wymiary: 175 x 240 mm

Recenzent: Barbara Wyrowińska

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: