Daniel Gizicki, Barbara Okrasa „Gilles McCabe” cz. 1 i 2

Daniel Gizicki, Barbara Okrasa „Gilles McCabe” cz. 1 i 2


Recenzował: Karol Sus

W przypadku postaci Kuby Rozpruwacza można już śmiało mówić nie tylko o osobie zdeprawowanego i bezwzględnego mordercy z XIX-wiecznego Londynu, ale także o produkcie popkultury. Zbrodniarz bowiem co jakiś czas pojawia się w kolejnych filmach, książkach czy komiksach. Jednym z takich dzieł jest dwuczęściowa opowieść „Gilles McCabe” stworzona przez Daniela Gizickiego (scenariusz) i Barbarę Okrasę (rysunki), a wydana przez Wydawnictwo Komiksowe.

Mimo że osią, wokół której kręci się cała historia, jest Kuba Rozpruwacz, czytelnik nie doświadczy zbyt wiele tej postaci w komiksie. Głównym bohaterem jest bowiem tytułowy komisarz McCabe, prowadzący śledztwo w sprawie kolejnych morderstw prostytutek w dzielnicy Whitechapel. Komisarz jest uosobieniem prawdziwego gliny, znanego z seriali i filmów kryminalnych. Cyniczny, twardy i nieustępliwy, ale wciąż kierujący się żelaznymi zasadami, nie spocznie, dopóki nie doprowadzi sprawy do końca. A będzie to o tyle trudne, że sam nie wierzy w istnienie Kuby Rozpruwacza, dopatrując się tutaj raczej o wiele głębiej sięgającej tajemnicy. Instynkt go nie zawodzi. Wraz ze swym pomocnikiem, porucznikiem Jackiem O'Leary, będzie musiał zmierzyć się z przeciwnikiem wykraczającym poza ramy pojmowania mieszkańca XIX-wiecznego Londynu.

Sprawa Kuby Rozpruwacza, mimo że znana od ponad stu lat, wciąż wzbudza wiele emocji. Tożsamość mordercy jest zagadką, tak jak motywy, jakimi się kierował. Nie sposób się więc dziwić, że postać mordercy z Whitechapel jest często wykorzystywana w popkulturze. Trudno jednocześnie o to, aby kolejne dzieła były wyjątkowo oryginalne i pomysłowe. Czy komiks Daniela Gizickiego spełnia ten wymóg? „Gilles McCabe” jest całkiem udaną zabawą swego rodzaju mitem Kuby Rozpruwacza. Zadając sobie wraz z tytułowym bohaterem pytanie: co by było, gdyby okazało się, że morderca nigdy nie istniał, prowadzi czytelnika do ciekawych wniosków. Jednocześnie nie można uznać scenariusza Gizickiego za w pełni odkrywczy i poruszający ten problem od nowej, nieznanej strony. Podobnie ukazał Kubę Rozpruwacza choćby Eugeniusz Dębski w opowiadaniu drukowanym w „Science Fiction” z czerwca 2003 roku pt: „Żarliwy miłośnik kobiet”.

Styl Barbary Okrasy świetnie koresponduje z fabułą przygotowaną przez Daniela Gizickiego. Artystka, mimo że w komiksie preferuje raczej oszczędny styl rysunku, bez zarysowania tła, wnosi do kadrów spory ładunek emocjonalny. Wszystko za sprawą wijącej się niczym kłęby dymu wyrzucanej z fajki Gillesa kreski. Nadaje to cech onirycznych i pewnej ulotności, a zarazem gęstej atmosfery zaułków XIX-wiecznego Londynu. Warto nadmienić, że komiks jest jednocześnie pracą dyplomową artystki, którą obroniła na ASP.

Dwuczęściowa historia Kuby Rozpruwacza w interpretacji polskich twórców Daniela Gizickiego i Barbary Okrasy to całkiem udane dzieło, prezentujące oklepany, zdawałoby się, temat, od nieco innej strony. Autor scenariusza nie uniknął jednak pewnej wtórności, temat mordercy z Whitechapel jest bowiem wyeksploatowany do granic możliwości.

Korekta: Aleksandra Żurek

Tytuł: Gilles McCabe
Autor: Okrasa Barbara, Gizicki Daniel
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Ilość stron: 52
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-04-30
Forma: książka
Indeks: 15291950

Tytuł: Gilles McCabe. Tom 2 gilles-mccabe-tom-2-b-iext28801311
Seria: Gilles McCabe
Autor: Gizicki Daniel, Okrasa Barbara
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Ilość stron: 52
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-05-05
Forma: książka
Wymiary produktu (mm): 12 x 306 x 218
Indeks: 17085847

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: