Dan Krokos „Obca pamięć”

Dan Krokos „Obca pamięć”


Recenzowała: Olga Michalik

 

Jak to jest – uświadomić sobie nagle, że twoje życie nie należy do ciebie, lecz jest całkowicie w rękach tajemniczej organizacji pragnącej zdobyć władzę nad światem? W dodatku w twoim ciele ukryta jest straszliwa broń zagrażająca istnieniu setek, a nawet tysięcy niewinnych istot ludzkich. I, co gorsza, nie jesteś w stanie przypomnieć sobie żadnego faktu z własnej przeszłości, prócz własnego nazwiska? U kogo poszukiwać pomocy, jeśli wszystkich, do których się zwrócisz, ogarnia nagle ślepa panika wywołana falą, którą bezwiednie emitujesz ze swojego mózgu?

Takiej właśnie sytuacji musi stawić czoła Miranda North – bohaterka debiutanckiej książki Dana Krokosa. Gdy w otaczającym ją chaosie płaczących, krzyczących i tratujących się wzajemnie ludzi, dostrzega niewielka oazę spokoju – młodego, przystojnego chłopca o niezwykle niebieskich oczach, Miranda domyśla się, że musi on posiadać klucz do tajemnicy jej pochodzenia. Dokąd zaprowadzi ją droga, którą powiedzie ją Peter? Czy dziewczyna nauczy się poskramiać swoje ponadnaturalne moce, zanim doprowadzą one do zniszczenia całego miasta? Czy uda jej się odkryć zagadkę własnej przeszłości? I czy będzie w stanie zaakceptować przerażającą prawdę?

Kiedy powoli składana z krótkich przebłysków pamięci rzeczywistość okazuje się coraz to mroczniejsza, a tajemnicze siły zaczynają dybać na życie Mirandy i jej przyjaciół, dziewczyna uświadamia sobie, że jej przeszłość nie ma właściwie znaczenia, gdyż może już  nie być żadnej przyszłości…

Debiut Dana Krokosa jest niezwykle dynamicznym, pełnym akcji, ekscytującym połączeniem thrillera i science fiction skierowanym do nastoletnich czytelników. Ciekawa, wciągająca fabuła, emocjonujące zwroty akcji oraz nieco skomplikowany wątek miłosny to doskonała recepta na sukces literacki. Trzymające w napięciu zakończenie otwiera drogę dla kolejnych tomów tej fantastycznej historii. Niedawno, na światowym rynku, ukazała się kolejna powieść z tego cyklu: „False sight”. Mam nadzieję, że polscy czytelnicy nie będą musieli długo czekać na jej tłumaczenie na nasz ojczysty język.

Polecam „Obcą pamięć” wszystkim młodym czytelnikom pasjonującym się fantastyką przygodową będącą połączeniem „Tożsamości Bourne’a”, „X-Mena” i „Heroes”. Książka zawiera bowiem wszystkie atrybuty dobrej literatury fantastyczno-naukowej: młodych i przystojnych bohaterów o ponadnaturalnych mocach, tajemnicze eksperymenty genetyczne, podróże w czasie, klonowanie, walkę o ocalenie świata przed zniszczeniem oraz nieodłączny wątek miłosny. Czyli to, co nastolatki lubią najbardziej 🙂

 

Korekta: Katarzyna Tatomir83177-obca-pamiec-dan-krokos-1

 • Tytuł: Obca pamięć
 • Autor: Krokos Dan
 • Wydawca: Drageus
 • Numer wydania: I
 • Data premiery: 2013-04-16
 • Język wydania: polski
 • Język oryginału: angielski
 • Ilość stron: 336
 • Tłumaczenie: Składanowska Kinga
 • Rok wydania: 2013
 • Indeks: 13002022

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: