Col Buchanan, „Zemsta wędrowca”

Col Buchanan, „Zemsta wędrowca”


Autor: Jagoda Wochlik

„Zemsta wędrowca” to kontynuacja „Wędrowca” autorstwa Cola Buchanana, debiutu tego brytyjskiego pisarza. Książka odwołuje się do wydarzeń przedstawionych w pierwszym tomie opowieści. Ash, mistrz bractwa zabójców, pragnie wymierzyć sprawiedliwość i zemścić się za śmierć swojego ukochanego ucznia Nico. W tym celu musi dotrzeć do Bar-Khos, jedynego miasta, które nie uległo jeszcze sile Imperium Mann.

„Zemsta wędrowca” trzyma poziom poprzedniej części. Świat wykreowany w powieści jest interesujący i barwny. Buchanan proponuje nam wizję oblężonego miasta, które broni się już ostatkiem sił. Odmalowuje swój świat precyzyjnie ustalając szczegóły – tworzy zaplecze polityczne, religijne. Dokładnie opisuje sekty i sposób świętowania religijnych fanatyków. Poświęca sporo miejsca zawieranym sojuszom politycznym i układom.

Niewątpliwą zaletą „Zemsty wędrowca” jest także przedstawienie historii i życiorysów różnych bohaterów, które w miarę rozwoju fabuły splatają się i łączą ze sobą. W ten sposób otrzymujemy wieloaspektowy obraz sytuacji. Zabieg takowy daje nam możliwość spojrzenia na wydarzenia z punktu widzenia kilku postaci. Poznajemy losy dyplomaty Che, przywódcy bractwa zabójców Asha, żołnierza imieniem Bahn, będącego jednym z obrońców miasta. Nie można zaprzeczyć, że w „Zemście wędrowca” sporo się dzieje.

Kłopot w tym, że powieść mimo wymienionych przeze mnie walorów, na które składają się niebanalny świat przedstawiony, wielowątkowość i ciekawa historia, nie wciąga tak, jak mogłaby. A przynajmniej mnie nie wciągnęła. Jakby czegoś tu brakowało. Czego konkretnie? Trudno określić. „Zemsta wędrowca” jest jak świetna potrawa bez soli i jak „i”, nad którym ktoś zapomniał postawić kropkę. Mogłaby wyjść świetna powieść, a tymczasem książka Buchanana wydaje się zaledwie poprawna. Niknie w niej gdzieś to, co powinno być najważniejsze – świetna historia, wartka akcja.

Dla wielbicieli prozy Cola Buchanana „Zemsta wędrowca” to z całą pewnością pozycja obowiązkowa. Ci, którzy nie znają jeszcze jego pisarstwa, muszą zaryzykować. Jeśli o mnie chodzi, uważam, że powieść jest dobra, ale fajerwerków brak.

Col Buchanan

Tytuł: „Zemsta wędrowca”zemsta_wędrowca_qfant

Data wydania: marzec 2012

Wydawnictwo: Amber

Pozostałe dane: tytuł oryginału: „Stands a Shadow”

tłumaczenie: Karol Raszkiewicz

cykl wydawniczy: „Serce Świata” tom II

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: