Clive Cussler „Na dno nocy”

Clive Cussler „Na dno nocy”


Autor: Olga Michalik

 

„Na dno nocy” – ten zwrot z żargonu nurków, oznaczający eksplorację głębokich, podwodnych jaskiń, posłużył Clive’owi Cusslerowi za tytuł piątej powieści z cyklu o przygodach Dirka Pitta.

W takiej właśnie podwodnej grocie główny bohater książki będzie szukał 75-letniego dokumentu, którego odnalezienie ma ogromne znaczenie dla całej Ameryki Północnej. Jest to bowiem jeden z egzemplarzy traktatu północnoamerykańskiego, zawartego w 1914 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Wielką Brytanią, która w zamian za ogromną dotację zdecydowała się oddać USA całe terytorium Kanady. Dokument ten nie wszedł jednak nigdy w życie, gdyż jego dwa istniejące egzemplarze zostały utracone niedługo po podpisaniu – jeden zatonął wraz z przewożącym go statkiem, drugi został pogrzebany na dnie rzeki Hudson wraz ze spadającym z mostu pociągiem.Gdy w roku 1989 Stany Zjednoczone stają w obliczu kryzysu związanego z kurczącymi się gwałtownie zasobami surowców energetycznych, ekipa NUMA natrafia na bogate złoża ropy naftowej. Na nieszczęście, są one usytuowane po drugiej stronie granicy, na wodach terytorialnych Quebeku, który jest prowincją kanadyjską. Dlatego „przypadkowe” odkrycie informacji o traktacie może okazać się jedynym ratunkiem dla Amerykanów.

Zadaniem Dirka Pitta jest odnalezienie przynajmniej jednej z kopii traktatu, zanim zrobi to wywiad brytyjski, którego celem jest zniszczenie owego dokumentu za wszelką cenę.

„Na dno nocy”, jak wszystkie utwory tego autora, jest historią opowiedzianą z rozmachem, a wątek historyczny skłania czytelników do refleksji. Jest to porywająca lektura, w której pasjonująca intryga o zabarwieniu historycznym, łączy się z nowinkami ze świata współczesnej technologii i powieścią przygodową w starym, dobrym stylu.

Akcja książki rozpędza się powoli, ale wciąż konsekwentnie przyśpiesza i coraz bardziej wciąga. Ciekawa fabuła, nieprzeciętny humor, dramatyczne zwroty akcji, nieustanne igranie ze śmiercią – to główne atuty tej powieści. Książka jest lekka, czyta się ją szybko i przyjemnie bez zagłębiania się w szczegóły. Szukanie zaginionego artefaktu, walka z groźnymi przeciwnikami – to bardzo prosty schemat, ale wystarczy, by oderwać się od rzeczywistości i cieszyć lekturą.

Polecam tę powieść nie tylko fanom twórczości Clive’a Cusslera (dla których jest to pozycja obowiązkowa!), lecz także wszystkim wielbicielom książek sensacyjno-przygodowych. Na pewno się nie zawiodą!

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Clive Cusslerna_dno_nocy_qfant

Tytuł:Na dno nocy

Data wydania:2010

Wydawnictwo:Amber

Języki: polski

Tytuł oryginału: Night Probe!

Tłumacze: Kalinowski Witold

ISBN 978-83-241-3596-7

Ilość stron: 416

Format: 14.5x21.0cm

Oprawa: Miękka

Cena: 39,80 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: