Clive Cussler, „Atlantyda odnaleziona”

Clive Cussler, „Atlantyda odnaleziona”


Autor: Olga Michalik

 

Atlantyda – mityczna wyspa, która, jak głosi legenda, była kolebką wysoko rozwiniętej cywilizacji, zniszczonej przez serię trzęsień ziemi i zatopionej przez wody morskie. Od ponad dwóch i pół tysiąca lat problem tajemniczego, zaginionego lądu intryguje wielu ludzi. Historia Atlantydy, po raz pierwszy przedstawiona w dziełach Platona, znalazła odbicie zarówno w literaturze, jak i w kulturze masowej. W swojej twórczości nawiązywali do niej, między innymi, tak znani pisarze, jak Arthur Conan Doyle, Aleksy Tołstoj czy Margit Sandemo.

Bardzo wielu badaczy podejmowało próby odnalezienia choćby pozostałości, śladów potwierdzających jej istnienie, jednak do tej pory nikomu się ta sztuka nie udała. Czy tym razem będzie inaczej?

„Atlantyda odnaleziona” jest piętnastą już z kolei powieścią z Dirkiem Pittem jako głównym bohaterem. Tym razem Dirk, wraz z nieodłącznym Alem Giordino, starają się wyjaśnić tajemnicę obsydianowej czaszki oraz groty pełnej tajemniczych inskrypcji, odkrytej w starej kopalni złota. Jest to wstęp do wspaniałej przygody związanej z poszukiwaniem śladów zaginionej rasy. Działania podjęte przez głównych bohaterów wywołują lawinę morderstw i gwałtownych reakcji tych, którym marzy się stworzenie nowego imperium. Potomkowie nazistów (bo o nich mowa), wykorzystując odkryte wcześniej tajemnice Atlantydów, pragną stworzyć nowy, „lepszy” świat na gruzach obecnej cywilizacji.

Akcja książki jest, jak zwykle, wartka i pełna nieoczekiwanych zwrotów. Obrazy i sytuacje w niej zawarte są tak niesamowicie realistyczne, że ich dramatyzm może naprawdę silnie oddziaływać na wyobraźnię czytelników. Opis odnalezienia w 1858 roku zamarzniętego statku, którego cała załoga zmarła śmiercią głodową, naprawdę mną wstrząsnął.

Cussler znakomicie przygotowuje tło dla każdej sceny swojej powieści. Tworząc je, czerpie zarówno ze źródeł historycznych, jak i marynistycznych, a przede wszystkim z własnych, bardzo bogatych doświadczeń poszukiwacza przygód.

Ciekawostką, o której warto wspomnieć, jest fakt, że w „Atlantydzie odnalezionej” Cussler, w jednej z epizodycznych ról, umieścił samego siebie – jako inżyniera, który próbuje ocalić od zapomnienia wytwór cywilizacji technicznej z okresu drugiej wojny światowej.

Polecam lekturę „Atlantydy odnalezionej” wszystkim tym, którzy lubią lekkie, ale zarazem bardzo wciągające i trzymające w napięciu powieści.

Korekta: Natalia Bieniaszewska

Autor:Clive Cussleratlantyda_odnaleziona_qfant

Tytuł:Atlantyda odnaleziona

Data wydania:2010

Wydawnictwo:Amber

Oprawa: Miękka

Format: 14.6x21.0cm

Język: polski

Ilość stron: 432

ISBN: 9788324136216

Tytuł oryginału: Atlantis Found

Tłumacz: Paweł Wieczorek

Cena: 39,80 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: