Charlotte Chandler, „Ingrid Bergman”

Charlotte Chandler, „Ingrid Bergman”


Recenzowała: Maryla Kowalska

            Charlotte Chandler po raz kolejny... no cóż, chciało by się powiedzieć „wzięła na warsztat gwiazdę Hollywood”, ale to nieprawda. Dlaczego? Zaraz Wam powiem. W każdym razie, oto kolejna biografia autorstwa Chandler. I to już powinno starczyć za rekomendację.

            Książka, jak nazwa wskazuje, jest o Ingrid Bergman, pięknej i utalentowanej aktorce. Jednak recenzja nie powinna powielać treści tomu, który opisuje, dlatego pozwólcie, że będę pisała o samej Charlotte Chandler.

            Kolejna z jej biografii znanych celebrytów, podobnie jak poprzednie, jest prawdziwym popisem taktu i klasy, jednocześnie stanowiąc zapierającą dech w piersiach ilustrację jej koneksji i znajomości w hermetycznym światku kina. Chandler zna wszystkich „krewnych i znajomych Królika”, jakich warto znać i robi z tego wyśmienity użytek. Już same podziękowania zwracają uwagę: znajdziemy w nich takie nazwiska, jak Federico Felliniego, Alfreda Hitchcocka i Roberto Rosselliniego. Długa lista gwiazd nie jest jednak dowodem na dużą ilość przeprowadzonych z nimi wywiadów. Książka Chandler jest bardziej owocem jej pasji niż pracy zawodowej. Zamieszczone w niej wypowiedzi nie są bezdusznymi wywiadami dla gazet, ale prawdziwymi rozmowami przyjaciół nad filiżanką kawy. Autorka jest częścią kręgu, który opisuje, co pozwala jej uchwycić niezwykły klimat panujący w towarzystwie. Dzięki temu może też pisać o Bergman bez zadęcia, z punktu widzenia własnego i najbliższych aktorce osób. Rozmowy o pięknej Szwedce nie są rozmowami o gwieździe, ale o „matce, żonie i kochance”, przyjaciółce i kuzynce. Oczywiście można również przeczytać wiele wypowiedzi samej Berman, zarówno na temat swój i swojej kariery, jak i innych ludzi, najbliższych i najbardziej znanych. Dodaje im to wiarygodności i pozwala zaspokoić ciekawość czytelnika nawet na bardziej intymnych poziomach. Dlatego nie mogłam napisać, że Chandler bierze swoją rozmówczynię „na warsztat” – to sformułowanie jest zbyt bezlitosne. Ta biografia jest pełna ciepła i poszanowania dla prywatności bohaterki. Autorka nigdy nie naciska, jedynie zbiera, ziarnko do ziarnka, informacje z różnych źródeł i przekazuje je czytelnikowi.

            Jeśli chodzi o samą biografię, moim zdaniem to nie tylko historia życia wielkiej gwiazdy kina. To opowieść o ogromnej miłości i równie wielkiej nienawiści, o wolności i jej ograniczeniach oraz o miłości po raz kolejny, tym razem w różnych wydaniach. Ingrid Bergman jawi się w niej nie tylko jako znakomita aktorka, ale przede wszystkim jako człowiek kochający wolność, a jednocześnie umiejący podporządkować ją miłości. Jej historia zaczyna się od wielkiego, ognistego romansu, którego owocem jest Ingrid. W swoim życiu kobieta będzie stawiać właśnie uczucie na pierwszym miejscu: zarówno miłość do swojej pracy, jak i miłość do ludzi, swoich mężów i dzieci. Książka Chandler pokazuje rzecz niemal nie do pojęcia: jak człowiek o tak wielkim sercu, kochany przez miliony, został znienawidzony w ciągu kilku dni. Ukazuje też wszechobecną hipokryzję, szczególnie wyrazistą w światku Hollywood, która niszczy życie jej ofiarom i której zawsze sprzeciwiała się Bergman.

            Wraz z tą książką nazwisko Charlotte Chandler stało się dla mnie synonimem klasy i taktu, a także umiejętności sięgania do sedna sprawy, co jest tak ważne w opisywaniu historii wziętych z życia. Gorąco polecam Wam biografię Ingrid Bergman, a sama biorę się za kolejną. Już nie mogę się doczekać!

Korekta: Paulina KoźbiałIngrid_Bergman_qfant

  • Tytuł: Ingrid Bergman
  • Autor: Charlotte Chandler
  • ISBN: 978-83-7839-385-6
  • Tytuł oryginału: Ingrid Bergman, a Personal Biography
  • Format: 163 mm x 234 mm
  • Oprawa: twarda
  • Liczba stron: 336
  • Tłumaczenie: Monika Szczęsny

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: