Charlaine Harris „Martwy aż do zmroku”

Charlaine Harris „Martwy aż do zmroku”


Nakładem wydawnictwa MAG zagościła u nas jedna z najpopularniejszych wampirzych serii, czyli przygody Sookie Stackhouse. „Martwy aż do zmroku” jest pierwszym tomem tego cyklu. Na podstawie książek Charlaine Harris nakręcono bijący rekordy popularności serial „Czysta Krew”.
Jak łatwo wydedukować treść serialu i książki jest zbliżona, jednak nie identyczna. Dlatego też osoby oglądające najpierw serial, a dopiero później czytające książkę, mogą poczuć się nieco zagubione.

Miejscem akcji są współczesne Stany Zjednoczone, różniące się od znanych nam jedynie tym, że wampiry wyszły z ukrycia . Od czasu gdy pojawiła się butelkowana krew, która zastępuje inną formę żywienia wampirów, te postanowiły się ujawnić. Część z nich postanowiła zasymilować się ze społecznością, inne wolą żyć na pograniczu prawa, traktując ludzi jak bydło. Oczywiście wraz z formalnym pojawieniem się krwiopijców pojawił się też niesamowity rynek zbytu, tak na sztuczną krew, jak i pewnego rodzaju usługi związane z udostępnianiem swojej krwi wampirom. Rzecz jasna również krew wampirów jest cenna wzmagając ludzkie możliwości, a także potencjał.

Główną bohaterką książki jest Sooki, kelnerka z niewielkiego miasteczka. Dziewczyna uważana jest za dziwaczkę, a to za sprawą jej „małego sekretu”. Otóż Sookie potrafi odczytywać ludzkie myśli. Dar ten jest także jej przekleństwem fatalnie wpływającym na związki. Ciężko jest bowiem kontrolować nie odbieranie cudzych myśli i emocji w dość powiedzmy jednoznacznych sytuacjach. Dlatego też dziewczyna pomimo swych dwudziestu pięciu lat, nie miała żadnego prawdziwego związku.

Bill jest wampirem. Od czasu ujawnienia się szuka swojego „domu”, w końcu decyduje się osiąść w miejscu doskonale znanym mu z czasów „życia”. Remont starego domu nie jest jednak prosty, gdy za dnia nie można wezwać specjalistów. Lokalna społeczność, też różnie podchodzi do krwiopijców. Dlatego też gdy pewnej nocy Bill zostaje podstępnie napadnięty przez parę wysączającą krew z wampirów, nie spodziewa się ratunku, zwłaszcza z rąk niepozornej Sooki.

Bill odkrywa, że dziewczyna zdecydowanie go fascynuje, natomiast Sookie dowiaduje się, że jedynie jego myśli nie słyszy, co daje jej poczucie spokoju i normalności. Związek obdarowanej paranormalnymi zdolnościami dziewczyny z wampirem pełen jest wzlotów i upadków. Jak bywa w przypadku takich par, będą musieli poradzić sobie tak z nietolerancją, powiedzmy różnicą kulturową, jak również brakiem doświadczenia w relacjach damsko męskich. Sooki niekiedy w sposób niezwykle rozbrajający potrafi mylnie zinterpretować oczywiste dla czytelnika zachowania.

Książka pełna humoru, dylematów moralnych, akcji, sensacji i kryminalnej zagadki. Dialogi lekkie i przyjemne, opisy nie nachalne, a „sceny rozbierane” silnie umotywowane. Pasja, miłość, obsesja wszystko to znajdziecie w „Martwym aż do zmroku”.

(pow. fot. autorki)
Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: