Cassandre Clare, „ Miasto zagubionych dusz”, cykl „Dary Anioła”

Cassandre Clare, „ Miasto zagubionych dusz”, cykl „Dary Anioła”


Autor: Magdalena Mińko

„Dary Anioła” autorstwa Cassandry Clare początkowo były planowane jako trylogia. Rosnąca z każdym kolejnym tomem popularność serii przyczyniła się do powstania innego cyklu ze świata Nefilim – „Diabelskich Maszyn” – poprzedzającego wydarzenia opisane w „Mieście Kości” oraz kontynuacji głównej fabuły w „Mieście upadłych aniołów”.

Książki charakteryzuje wartka akcja przeplatana wątkami obyczajowymi z życia nowojorskiej nastolatki, Clary Fray, która przypadkiem odkrywa, że jest jedną z Nefilim. Ta starożytna rasa pół-ludzi, pół-aniołów określanych mianem Nocnych Łowców została powołana przez anioła Razjela do ochrony ludzkości przed demonami i zachowania równowagi w świecie, gdzie obok śmiertelników wiodą życie fantastyczne istoty.

W piątym tomie serii Clave zaprzestaje poszukiwań Jacea, który po zwyciężeniu wampirzycy Lilith znika z bratem Clary – Sebastianem. Dziewczyna nie zamierza jednak tak łatwo zrezygnować z miłości swojego życia. Z pomocą Simona oraz rodzeństwa Lightwoodów, których zaginięcie przyrodniego brata dotknęło równie silnie, kontynuuje śledztwo. Nie po raz pierwszy by dopiąć swego, będzie musiała nagiąć surowe prawo Nocnych Łowców, a nawet podejmie się ryzykownych pertraktacji z królową Fearie. W pewnym momencie zostanie zmuszona zadać sobie pytanie: czy gra warta jest swojej ceny? Gdy znów przyjdzie jej spotkać ukochanego, ten okaże się stać po stronie wroga; za sprawą demonicznej magii jego los został związany z synem Valantaina. Osobliwe przymierze połączyło nie tylko dusze chłopców, ale także ich ciała. Przy próbie zgładzenia jednego z nich drugi również odniesie śmiertelną ranę. Sebastian, pragnący zrealizować plany ojca, zyskuje ogromną przewagę i za sprawą Jacea usiłuje manipulować siostrą. Clary nie traci nadziei na to, że przyjaciele z pomocą Magnusa znajdą sposób na przełamanie zaklęcia. By zyskać na czasie, decyduje się przyłączyć do spisku Sebastiana. Podróżując z nim i Jacem po najpiękniejszych miastach na Kontynencie, rodzeństwo będzie miało okazję bliżej siebie poznać. Może okazać się, że wcale nie różnią się między sobą tak, jak by chciała tego Clary.

„Miasto zagubionych dusz” trudno nazwać powieścią przełomową w twórczości Cassandry Clare, jednak zdecydowanie wnosi ona do historii powiew świeżości. Co ucieszy z pewnością  fanów serii – zasadniczo język, lekki i momentami żartobliwy, jak i styl powieści nie uległy drastycznym zmianom. Autorka kontynuuje także motyw poszukiwania przez bohaterów ich tożsamości w kontekście przeżytych w Idrysie wydarzeń. Nowością natomiast okaże się „polifoniczna” narracja pozwalająca spojrzeć na wydarzenia z perspektywy innych postaci. Zabieg, mający na celu nie tylko odwlec w czasie wielki finał, jest też wynikiem decyzji autorki o rozbudowaniu pobocznych wątków romansowych między Simonem i Isabelle, Maią i Jordanem oraz Alexem i Magnusem. Obrót spraw szczególnie w wypadku tej ostatniej pary okaże się zaskakujący. Wielu po zakończeniu lektury jeszcze długo będzie przecierać oczy ze zdumienia.

Ponieważ równolegle do „Darów Anioła” rozwijana jest trylogia „Diabelskich maszyn”, której fabuła rozgrywa się w XIX-wiecznej Anglii, w „Mieście zagubionych dusz” nie mogło zabraknąć nawiązań do postaci i rekwizytów z zamierzchłej przeszłości Instytutu. Niezwykle ciekawi mnie, czy jest to jedynie rodzaj gry podjętej z czytelnikami, czy też rzeczywiście autorka zamierza w ostatnim tomie połączyć wydarzenia z obu serii?

„Miasto zagubionych dusz” w kontekście całości oceniam jako pozycję dobrą z plusem. Zdecydowanie lepszą od „Miasta upadłych aniołów”, jednak nie dość dobrą, by porównywać ją z pierwotną trylogią. Ponieważ niewiele wnosi nowego do uniwersum, stanowi raczej preludium do tego, co (miejmy nadzieję) autorka przygotowała dla czytelników w szóstym, ostatnim tomie.

 

Korekta: Iga Pączek

 

Autor: Cassandra Claremiasto_zagubionych_dusz_qfant

Tytuł: Miasto zagubionych dusz

Data wydania: 2012

Wydawnictwo: MAG

Pozostałe dane: Seria: Dary Anioła

Tytuł oryginału: Mortal Instruments: City of Lost Souls

Tłumaczenie: Anna Reszka

Oprawa: oprawa miękka

Wymiary:13 x 20 cm

Ilość stron: 556

ISBN: 978-83-7480-275-8

Cena z okładki: 39 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: