Cassanda Clare, Holly Black, „Magisterium”

Cassanda Clare, Holly Black, „Magisterium”


Recenzowała: Jagoda Wochlik

Ale to już było i nie wróci więcej…

Jeśli pewnego rodzaju wyznacznikiem sukcesu, popularności i uznania wśród czytelników jest powstanie filmu hollywoodzkiego na podstawie twórczości danego autora, to Casandra Clare i Holly Black niewątpliwie są popularne i poczytne. Pierwsza z nich to autorka bestsellerowego cyklu „Dary anioła” (powstał już film, w tej chwili trwają przymiarki do serialu telewizyjnego). Druga to współautorka „Kronik Spiderwick”, na których podstawie również powstał film. Zatem po pisarkach tego formatu należałoby się spodziewać książki dobrze napisanej, z pomysłem, interesującą fabułą, która nie jest wtórna. Czy to wszystko otrzymujemy?
Callum Hunt posiada moce magiczne. Zostaje wraz z grupą innych dzieci wezwany na egzamin do Magisterium – szkoły magii, gdzie ma pobierać lekcje, aby swoimi umiejętnościami ani sobie, ani tym bardziej otoczeniu, nie zrobić krzywdy. Jego ojciec jest temu bardzo przeciwny. Każe chłopcu oblać test. Choć Call bardzo się stara, zostaje wybrany do grupy mistrza Rufusa, wraz z sympatycznym Aaronem i prymuska Tamarą.
Bohaterowie powieści Clare i Black mają dwanaście lat. I właściwie dla takiej grupy wiekowej jest to powieść. Niestety, „Magisterium” nie proponuje nam nic nowego. Książka może zadowolić tylko dzieci i to jedynie te, które nie czytały wcześniej „Harry’ego Pottera”. Bowiem „Magisterium” jest zrzynką z powieści Rowling, która nawet nie stara się być niczym więcej. Mamy więc magiczną szkołę, nauczycieli, wszelakiego rodzaju magiczne lekcje. Trójka głównych bohaterów to dwaj chłopcy, z których jeden jest sierotą i zostaje wybrańcem, dziewczynka, prymuska, która nie znosi łamania zasad. Brzmi znajomo?
Właściwie „Magisterium” ratuje w moich oczach jedynie nietuzinkowe, zaskakujące zakończenie. Tylko ono sprawiło, że miałabym ochotę przeczytać następny tom tego zaplanowanego na pięcioksiąg cyklu. Tylko dla zakończenia w ogóle warto czytać tę powieść.
Kogo zadowoli ta książka? Młodzież w wieku dziesięciu, jedenastu, dwunastu lat, która nie miała do tej pory styczności z książkami Rowling. Dla wszystkich innych, zwłaszcza dla pokolenia, które na „Harrym” wyrosło, będą to tylko nudne i nędzne popłuczyny. Przykro mi, pani Claire, pani Black, nie macie ani dość talentu, ani dość wyobraźni, by mierzyć się z J. K. Rowling. A już na pewno nie potrzeba, byście próbowały poprawiać „Harry’ego Pottera”.

Korekta: Katarzyna Tatomir

Informacje o książce:
autor: Cassanda Claire, Holly Blackproba-zelaza
tytuł: „Magisterium. Próba żelaza”
seria: “magisterium. Tom 1”
tłumaczenie: Robert Waliś
tytuł oryginału: “Magisterium I: The Iron Trial”
wydawnictwo: Albatros
data wydania: 6 maja 2015
ISBN 9788378855866
liczba stron: 352

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: