Bronisław Grąbczewski „Podróże po Azji Środkowej. Pamir i Hindukusz”

Bronisław Grąbczewski „Podróże po Azji Środkowej. Pamir i Hindukusz”


Recenzował: Damian Drabik

 

Bronisław Grąbczewski to postać niejednoznaczna z polskiego punktu widzenia. Z jednej strony to wybitny topograf, etnograf, podróżnik i badacz Azji Środkowej – wielokrotnie nagradzany za swoje podróże i odkrycia. W środowiskach naukowych Rosji znalazł ogromne uznanie. Z drugiej strony przez wielu nazywany zdrajcą, gdyż w Armii Imperium Rosyjskiego dosłużył się stopnia generała lejtnanta. Niezależnie jak by go oceniać, nie można mu odmówić ogromnego wpływu na poznanie tego wspaniałego regionu jakim jest Azja Środkowa.

Grąbczewski, trzeba zaznaczyć, obdarzony był niesamowitym zmysłem obserwacji, co od razu rzuca się w oczy podczas lektury jego zapisków. Co rusz zwraca uwagę na wiele szczegółów z podróży, które tylko pozornie mogą mieć małe znaczenie. Jednak z całości wyłania się bajeczny obraz miejsc, o których Grąbczewski opowiada. Do tego wszystkiego należy dołożyć zręczne pióro i umiejętność przelewania swoich myśli z fantazją na papier. W efekcie dzienniki autora są świetnym źródłem wiedzy nie tylko geograficznej, ale także historycznej na temat Środkowej Azji.

Pamir i Hindukusz to obszary mało znane nawet współczesnemu człowiekowi, któremu dostęp do Internetu może otworzyć każde drzwi wiedzy, a co dopiero mówić o ludziach żyjących ponad wiek temu. Nic więc dziwnego, że w tamtych czasach trafiali się ludzie pokroju Grąbczewskiego, których pasją było odkrywanie niezdobytych krain. Od razu trzeba zaznaczyć, że tereny, na których skupia się autor w tamtym czasie nie były do końca przyjazne podróżnikom, szczególnie białym. Barierę nie tylko stanowił teren, ale także języki i kultura. Grąbczewski wszystko to bardzo szczegółowo opisuje. Każde przeciwności losu są zawarte w tej książce, ale nie tylko. Autor skupiał się także na pieczołowitym opisywaniu zwyczajów nowo poznanych ludów, na obcowaniu z nimi, a niekiedy nawet na brataniu się.

Gdyby tego było mało, autor swoje słowa popierał wieloma wspaniałymi zdjęciami. Oczywiście mówimy o zdjęciach wykonanych ponad sto lat temu, więc ich jakość pozostawia wiele do życzenia, niemniej jednak stanowią one wspaniały dodatek do rozważań autora zawartych na kartach tej książki. Słowa uznania należą się także wydawnictwu Zysk i S-ka, którego nakładem ukazały się te zapisku z odkrywania Pamiru i Hindukuszu. Twarda oprawa z płóciennym, oliwkowym grzbietami, kredowym papierem i mnóstwem zdjęć. Pozycja ta, poza merytoryczną zawartością, będzie także wspaniale prezentowała się na półce.

„Podróże po Azji Środkowej” to naprawdę świetna książka dla wszystkich spragnionych odkrywania świata. Dla tych, których poza geografią, kulturą i obyczajami, interesuje także aspekt historyczny z punktu widzenia człowieka, który w tamtych czasach żył i widział to co opisuje na własne oczy. Zapiski Grąbczewskiego są bezcennym źródłem informacji na temat tego, jak kiedyś podróżowano i odkrywano nieznane wówczas zakątki świata. Polecam.

 

Korekta: Katarzyna Tatomir

Kod: 978-83-7785-687-1podróże po azji

Dostępność: Jest

Autor: Grąbczewski, Bronisław

Rok wydania: 2015

Stron: 408

Oprawa: twarda z płóciennym grzbietem

Format: 145x215

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: