Bertrand Meyers-Stabley „Kobiety, które strząsnęły światem mody”

Bertrand Meyers-Stabley „Kobiety, które strząsnęły światem mody”


Recenzowała: Sylwia Zazulak

„Moda przemija, styl pozostaje” – te złote słowa Coco Chanel do dzisiaj wypływają z ust projektantów oraz są cytowane przez najwybitniejszych stylistów. Piękny wygląd i szykowane kreacje od najstarszych czasów zwracały uwagę ludzi i napędzały maszynę kreatorską. Wspomnieć tutaj można choćby samą Kleopatrę, której wizerunek, chociaż na ówczesne czasy kontrowersyjny, wzbudzał podziw i pożądanie mężczyzn. Aparycja i to, co się na sobie miało, było jedną z dziedzin klasyfikacji do warstw społecznych w czasach istnienia kast. Wizerunek i styl po dziś dzień znaczą więcej, niż nam się wydaje, chociaż mówi się, iż najważniejsze jest wnętrze. Warto jednak wiedzieć, co sprawiło, że wyglądamy tak, a nie inaczej, że nosimy takie rzeczy, a nie inne oraz że dobieramy dodatki stylizowane na te lata, a nie na tamte. Każdego dnia na nasze decyzje wpływają wybiegi mody, nawet gdy jesteśmy tego nieświadomi. Projektanci ustanawiają trendy. Szczególną rolą w historii odznaczyło się dwanaście kobiet, których myśli i twory dalej królują na salonach, a one same przyjęły tytuły swoistych legend.

Sylwetki wszystkich projektantek (chociaż nie wszystkie z nich były tak nazywane za życia) przedstawiła dokładnie, aczkolwiek nie rozwlekle Betrand Meyers-Stabley. Książka „Kobiety, które wstrząsnęły światem mody” to historia mody tworzonej przez kobiety w pigułce. Dwanaście krótkich biografii projektantek przybliża czytelnikowi nie tylko ich sylwetki, karierę oraz ubiory, którymi podbiły świat. W tej pozycji znaleźć można także wzmianki z ich życia prywatnego, nierzadko wspomnienia o ich relacjach z najważniejszymi ludźmi świata – monarchami czy gwiazdami – oraz opis całego intymnego świata kreatorów mody, jaki istniał w ówczesnym czasie. Prekursorką całej tej zabawy jest Róża Bertin i to właśnie jej biografia zachwyciła mnie najbardziej. Stanowi swoiste wprowadzenie do historii mody wprowadzając w wydarzenia, sytuacje i życie samego centrum stylu i szyku – Francji. Wszak owa „projektantka” – chociaż wtedy nie istniał taki zawód – ubierała samą Marię Antoninę. Niedługo musiała czekać na sławę, ponieważ żona Ludwika XVI tak bardzo rozsławiła jej rękę do tkanin i krojów, że rodziny królewskie z całej Europy zjeżdżały się do Paryża, aby zamówić coś u Róży. Jej życie – począwszy od dzieciństwa w biednej rodzinie i pierwszego zawodu jako krawcowa aż po smutną śmierć w niesławie – to opowieść magiczna, przeplatana radością i smutkiem, dziejąca się w czasach, gdy Francja była u schyłku bankructwa, lecz król i królowa nie szczędzili pieniędzy na uciechy. Absolutnie fenomenalnie opowiedziane, bez zbędnych szczegółów, ale dociekliwie i interesująco.

Poza Różą Bertin na kartach „Kobiet, które wstrząsnęły światem mody” królują tak znane nazwiska jak: Sonia Rykiel, Vivienne Westwood, Nina Ricci i oczywiście Coco Chanel. To tylko kilka z całej dwunastki, lecz wymieniłam je, aby zwrócić szczególną uwagę, że nawet dla osób niezainteresowanych światem mody którekolwiek z nich coś mówi. Meyer-Stabley opowiada o tych kobietach z szacunkiem, nie kryjąc nic przed czytelnikiem. Nie koloryzuje, nie oczernia, nie wybiela. Te nieśmiertelne nazwiska są prezentowane tak, aby czytelnik sam mógł wyrobić sobie zdanie. Lekkość tekstu uprzyjemnia czytanie, lecz częste francuskie zwroty tłumaczone w przypisie męczą od ciągłego zerkania w dół kartki, podczas którego gubi się ostatnio czytany fragment. Nie warto jednak bać się objętości książki, ponieważ grube strony tylko dają wrażenie obszerności, podczas gdy tak naprawdę lektura nie jest obfita.

„Kobiety, które wstrząsnęły światem mody” to pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego fana mody. Niewątpliwie nada też oglądu laikom, którzy dopiero zaczynają rozwijać swoje zainteresowania. Forma każdej biografii jest przemyślana, a wszystkie zostały wspaniale i pięknie napisane. Przybliżenie znanych nazwisk pod kątem ich modowych odkryć aniżeli czystej, suchej biografii okazało się wspaniałym pomysłem. Nic dziwnego, że autorowi tak świetnie to poszło – wszak jest twórcą biografii takich gwiazd jak Sophia Loren, Marilyn Monroe czy księżna Diana.

 

Korekta: Katarzyna Tatomir

kobiety-qfant

  • Tytuł oryginalny: Les 12 couturieres
  • Tłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka i Urszula Basałaj
  • Wydawnictwo: Rebis
  • Data i miejsce wydania: Poznań 2014
  • ISBN: 9788378185321
%d bloggers like this: