Artur K. Dormann, „Co zdarzyło się w Lake Falls”

Artur K. Dormann, „Co zdarzyło się w Lake Falls”


Autor: Krzysztof Dworakowski

Wizerunek wampira w światowej literaturze kształtował się i drastycznie zmieniał na przestrzeni wieków. Gdy pojawił się po raz pierwszy na kartach noweli „The Vampyre”, autorstwa Johna Williama Polidoriego, przedstawiany był jako rządzona instynktami bestia, łaknąca jedynie ludzkiej krwi. Wizerunek ten mocno zmodyfikował irlandzki pisarz Bram Stoker. Dał on swojemu Drakuli zdolność odczuwania uczuć wyższych, takich jak miłość czy współczucie.  Zmiana owa była mocno krytykowana przez tradycjonalistów, zarzucających autorowi „popsucie” postaci wampira. Zapewne głosy krytyków byłyby łagodniejsze, gdyby tylko mogli przewidzieć nadchodzący „Zmierzch”. Co stało się później, wszyscy dobrze wiemy.

Artur K. Dormann (lub jego wydawca) jest bez wątpienia odważnym człowiekiem. Sugeruje to sama okładka jego książki „Co zdarzyło się w Lake Falls”, szumnie obwieszczając: „Jeśli myślisz, że o wampirach wiesz już wszystko – mylisz się". Do owych buńczucznych zapowiedzi postanowiłem podejść z dystansem. Powszechnie wiadomo, że nowości w tej tematyce są równie częste jak dziewice w haremie maharadży.  Czy autorowi udało się przełamać mój zaawansowany sceptycyzm? O tym postaram się wspomnieć w kolejnych akapitach.

Victoria, narratorka całej opowieści, szybko przekonała się, że życie bywa bajkowe jedynie w filmach Disneya. Idealne na pierwszy rzut oka małżeństwo szybko okazało się pasmem nieszczęść i upokorzeń. Uciekając przed przeszłością, Victoria przeprowadza się wraz z córką do Lake Falls – ­izolowanego miasta, do którego nawet ptaki potrzebują drogowskazów. Tam na nowo zaczyna budować swoje życie – życie, które szybko rozpada się pod ciosami kolejnej tragedii. Splot dramatycznych wydarzeń zmusza młodą lekarkę do zamieszkania pod jednym dachem z najprawdziwszym wampirem.

Obcy okazuje się szczególnie uciążliwym domownikiem. Zdecydowanie nie jest on typem sprzątającym po sobie w łazience lub wynoszącym śmieci. Swój wolny czas spędza głównie na naruszaniu prywatności współlokatorki i seksualnych aluzjach wobec niej. Ma on także nietypowe nawyki żywieniowe, w których ludzie zajmują bardzo wysokie miejsce. Wszystkie jego działania motywowane są jednak przez nadrzędny cel, ujawniony dopiero pod koniec powieści.  Nie mniej ciekawą postacią jest także sama Victoria. Młoda kobieta zostaje rozdarta pomiędzy dogmatami  własnego sumienia a troską o los umierającej córki. Każdy kolejny dzień jest dla niej elementem skomplikowanej gry, w której najmniejszy błąd może doprowadzić do czyjejś śmierci. Do tego duetu należy dołączyć rzeszę barwnych postaci drugoplanowych, umiejętnie wpasowanych w fabułę powieści.

Jednak to nie znakomicie wykreowane postacie stanowią o prawdziwej sile książki Dormanna. Historia opowiedziana w „Co zdarzyło się w Lake Falls” jest bez wątpienia jej mocniejszą stroną. Autor odkrywa ją etapami, odpowiadając na niektóre pytania i zadając szereg kolejnych. Niedobór akcji rekompensowany jest przez kolejne elementy wytrawnej zagadki, ukrywającej prawdziwe motywacje mrocznego gościa. Dormann umiejętnie pokazuje też przemianę samej głównej bohaterki, której sposób widzenia świata i moralności ulega stopniowemu przeobrażeniu.Wszystko to sprawia, że od kolejnych stron książki naprawdę ciężko się uwolnić.

Czy opowieść Dormanna jest dziełem innowacyjnym? Pod ową tezą nie mógłbym się z czystym sercem podpisać. W książce można znaleźć liczne elementy, które nieraz pojawiły się w innych „wampirzych” powieściach. Jest za to znakomicie opowiedzianą historią, trzymającą w napięciu i zaskakującą dosłownie do ostatnich stron. Historią, w której nic nie jest takie, jak wydaje się na pierwszy rzut oka, a stereotypy dobra i zła zostają gwałtownie obalone. „Co zdarzyło się w Lake Falls” jest także opowieścią dla ludzi, dla których wampiry nie błyszczą w słońcu i nie żywią się wiewiórkami. Bez wątpienia znajdą tam oni elementy, które ucieszą ich strapione dusze.

Korekta: Aleksandra Żurek

Artur K. Dormannco_się_zdarzyło_w_falls_lake_qfant

Tytuł: Co zdarzyło się w Lake Falls

Data wydania: 09 listopad 2012

Wydawnictwo: Prozami

Pozostałe dane: Seria: Mroczne tajemnice

Liczba stron: 368

ISBN: 978-83-63742-00-3

 

 

 

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: