Antologia „KSIĘGA STRACHU 2”

Antologia "KSIĘGA STRACHU 2"


Autor: Jacek Skowroński

Tytuł drugiej części zbioru opowiadań wyraźnie sugeruje, z czym będziemy mieli do czynienia, jaki cel postawili sobie autorzy. I muszę przyznać, że zabierając się do lektury miałem ochotę wzruszyć z niejakim politowaniem ramionami. Bo cóż może nas przestraszyć we współczesnym świecie, z czym jeszcze nie zdołaliśmy się oswoić dzięki wszechobecnym mediom, prześcigającym się w epatowaniu potwornościami? 

Jednak ochota do wzruszania ramionami przeszła mi dość szybko i to bynajmniej nie ze strachu, o nie, bo jednak prawdą jest, że telewizja i kino mocno osłabiły naszą zdolność odbierania grozy. Tym niemniej, autorzy stanęli na wysokości zadania, oferując nam wielowymiarowe podejście do tematyki naszych mniej lub bardziej skrywanych lęków, fobii oraz atawistycznych obciążeń, każących bać się ciemności i czających się w niej potworów.

By posiłek był smaczniejszy a wrażenia głębiej odbierane, nie warto połykać całego zbioru na jedno posiedzenie. Pierwszego wieczoru przejdziemy się tajemniczą „Ulicą” Anny Brzezińskiej, gdzie strach i niepewność walczą o lepsze z ciekawością, następny – bo nikt nam nie każe trzymać się proponowanej przez wydawcę kolejności - może zaskoczyć nas „Przebudzeniem” na cmentarzu Mariusza Kaszyńskiego, a w jeszcze inny Eugeniusz Dębski w „A szczyt, normalnie, rozpieprzony!” poprowadzi nas na Kilimandżaro, nie uprzedzając rzecz jasna, iż przewodniki turystyczne nie mówią wszystkiego… Gdy znudzimy się współczesnością, Jacek Komuda pozwoli zanurzyć się w iście sienkiewiczowskich klimatach, wspaniale wystylizowanym opowiadaniem „Nie trać waszmość głowy!”. A i reszta autorów zbioru nie pozwoli nam obojętnie przejść obok tekstów, których niewątpliwą zaletą jest różnorodność i brak szacunku dla mocno już wyeksploatowanych schematów gatunkowych. Otrzymaliśmy piękną kolekcję opowieści niesamowitych, a wybredny czytelnik w niejednej doszuka się drugiego dna, czyli lekko zdystansowanej i zamaskowanej kostiumem gatunku diagnozy współczesnej rzeczywistości.

Doskonała lektura, wydobywająca na wierzch skrywane w podświadomości przeświadczenie, że świat niekoniecznie jest tak dobrze znanym i przyjaznym miejscem, jak to nam się na co dzień wydaje…

 

Autor:Antologia

Tytuł:Antologia "KSIĘGA STRACHU 2"

Data wydania:26 listopada 2007

Wydawnictwo:Runa

Pozostałe dane:ISBN: 978-83-89595-40-9

Liczba stron: 488

Wymiary: 160×240 mm

Okładka: miękka

Ilustracja na okładce: Jakub Jabłoński

Ilustracje wewnętrzne: Jakub Jabłoński

Data wydania: 26 listopada 2007 r.

Cena det.: 37,50 zł

Loading Facebook Comments ...
Zostaw odpowiedź

Facebook

%d bloggers like this: